Birleşik Krallık Brexit kararının iltica politikasına etkisi: Hukuksal açıdan bakış
The impact of the United Kingdom's Brexit decision on asylum policy: A legal perspective
- Tez No: 951187
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Birleşik Krallık (BK), resmen 31 Ocak 2020 tarihinde Avrupa Birliği (AB) üyeliğine son vererek, iltica hukuku ve politikalarında önemli değişikliklere yol açmıştır. Brexit, ülkenin göç ve iltica politikalarında 21. yüzyılın en önemli dönüşümlerinden birini tetiklemiştir. Bu süreç, özellikle AB'nin ortak iltica sisteminin temel taşlarından olan Dublin Tüzüğü'nün uygulanmasının sona ermesiyle, Birleşik Krallık'ın uluslararası koruma rejimini kökten değiştirmiştir. Brexit öncesinde BK, AB'nin göç yönetimi çerçevesinde sığınmacıların ilk giriş yaptıkları ülke sorumluluğu (Dublin III Tüzüğü), ortak iltica prosedürleri ve üye devletler arasındaki işbirliği mekanizmalarından yararlanmaktaydı. Ancak AB'den ayrılma, bu çok taraflı sistemin yerini ulusal ölçekte yeniden tanımlanan tek taraflı politikaların almasına yol açmıştır. Brexit'in iltica politikaları üzerindeki etkisi yalnızca hukuki düzenlemelerin değişmesiyle sınırlı kalmamış, aynı zamanda BK'nın uluslararası göç yönetimindeki konumunu ve küresel insan hakları taahhütlerini yeniden şekillendiren stratejik bir dönüşümü beraberinde getirmiştir. AB üyeliği döneminde BK, Schengen bölgesine dahil olmamasına rağmen, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ve AB Temel Haklar Şartı gibi insan hakları koruma rejimleri çerçevesinde hareket etmekteydi. Brexit sonrasında ise, bu çerçevenin önemli bir kısmından çıkılması, özellikle sığınmacıların geri gönderilmesi (non-refoulement), aile birleşimi hakları ve uluslararası koruma standartları konularında belirsizlikler yaratmıştır. Bu tezde, Brexit'in BK iltica politikası üzerindeki hukuksal etkilerinin kapsamlı bir şekilde incelenmesi amaçlanmaktadır. AB üyeliği döneminde BK'nın dâhil olduğu ortak iltica sisteminin temel özellikleri ve bu sistemin BK göç hukukuna etkileri detaylı şekilde analiz edilecektir. Ayrıca, Brexit sürecinin iltica politikalarına yansımaları, özellikle 2020'de yürürlüğe giren Göç ve Sosyal Güvenlik Uyumlaştırması (EU Exit) Yönetmeliği ve 2023 Yasadışı Göç Yasası gibi düzenlemeler ışığında değerlendirilecektir. BK'nın AB sonrası dönemde yeni uluslararası işbirliği modelleri ve bu modellerin insan hakları hukuku açısından taşıdığı anlam irdelenecektir. Ayrıca Brexit'in iltica politikalarına etkisi salt hukuki boyutla sınırlı olmayıp, derin siyasi ve toplumsal sonuçlar doğurmuştur. Bu çalışma, Birleşik Krallık Brexit kararının iltica politikasına etkisini inceleyerek uluslararası hukuk açısından taşıdığı anlamı ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The United Kingdom officially ended its membership in the European Union on January 31, 2020, leading to significant changes in asylum law and policies. Brexit has triggered one of the most important transformations of the country's immigration and asylum policies in the 21st century. This process has fundamentally changed the United Kingdom's international protection regime, particularly with the end of the application of the Dublin Regulation, which is a cornerstone of the EU's common asylum system. Prior to Brexit, the UK was benefiting from the EU's migration management framework, including the responsibility for asylum seekers' first country of entry, common asylum procedures, and cooperation mechanisms between member states. However, the withdrawal from the EU has resulted in the replacement of this multilateral system with unilaterally redefined policies at the national level. The impact of Brexit on asylum policies has not been limited to changes in legal regulations, but has also brought about a strategic transformation that has reshaped the UK's position in international migration management and its global human rights commitments. During its EU membership, the UK, despite not being part of the Schengen area, operated within the framework of human rights protection regimes such as the European Convention on Human Rights and the EU Charter of Fundamental Rights. However, after Brexit, the UK's withdrawal from a significant portion of this framework has created uncertainties, particularly regarding the return of asylum seekers, family reunification rights, and international protection standards. This thesis aims to comprehensively examine the legal effects of Brexit on the UK's asylum policy. It will analyze in detail the key features of the common asylum system that the UK was part of during its EU membership and the effects of this system on UK immigration law. Additionally, the implications of the Brexit process on asylum policies will be evaluated, especially in light of regulations such as the Immigration and Social Security Co-ordination Regulations 2020 and the Illegal Migration Act 2023. The study will also examine the new models of international cooperation developed by the UK in the post-EU period and the significance of these models from the perspective of human rights law. Furthermore, the impact of Brexit on asylum policies is not limited to the legal dimension, but has also led to profound political and social consequences. This study aims to examine the impact of the United Kingdom's Brexit decision on asylum policy and to elucidate its significance from the perspective of international law.