Cemaleddin Ebil Fereç bin Abdurrahman bin el-Cevzî'nin Ûyûnu'l-Hikayat Fi Kısasi's-Sâlihîn Ve Nevâdiri'z-Zâhidîn isimli kitabında anlatı yapısı
- Tez No: 821140
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAİBA FARHAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmanın amacıظCemaleddîn Ebi'l-Ferec b. Abdurrahman b. el-Cevzî'nin (ö. 597) Uyûnu'l-hikâyât fî kasasi's-sâlihîn ve nevâdiri'z-zâhidîn isimli eserindeki anlatı yapısını incelemektir. Anlatı yapısı son dönemlerde ortaya atılan, önemi bir konudur. Bu sebeple araştırmanın konusu hem klasik hem de modern edebiyatla ilgilidir. Yani anlatı yapısıyla ilgili modern tenkit yöntemleri ile anlatan, anlatılan ve konudan müşekkil anlatı yapısının tahlili bu klasik edebi esere uygulanmıştır. İbnü'l-Cevzî'nin Uyûnu'l- hikâyât isimli kitap, klasik Arap edebiyatının önemli bir eseridir. Araştırmanın amaçlarını gerçekleştirebilmek için betimleyici metot yanında metni yazarın anlayışına göre okumayı sağlayan biçimlendirici yapısal yaklaşım metodu da kullanılmıştır. Aynı şekilde İbnü'l-Cevzî'nin anlatı yapısının bileşenleri arasındaki ilişkiyi (Anlatılan olayın yapısı, anlatıcının işlevleri, gerçek sembolik ve hayali karakterler) ortaya çıkarmak için de aynı metot tercih edilmiştir. Araştırmada ulaşılan neticelerden önemlileri şunlardır: İbnü'l-Cevzî'nin kitabındaki anlatıcı, isnâd sistemini kullanarak tarihi olayları anlatan anlatıcı gibidir. Bu sebeple anlatıcı anlatı konusunda emanete dikkat etmiştir. Bu da anlatıcı (İbnü'l-Cevzî) ile özellikle sözel olarak alanlar olmak üzere dinleyiciler arasındaki ilişkiyi güçlendiren bir unsurdur. Mescit, hutbe, meclis anlatıları bu şekilde sunulan, söyledi şeklinde üçüncü tekil şahıs kullanılarak oluşturulan dramatik bir kurguya ihtiyaç duyar. Çünkü anlatıcı kurguladığı şahsın arkasına gizlenmeli, dinleyen meseleyi doğrudan hikayedeki şahıstan duymalıdır. Halifeye, emire dua etme ve tasavvufî terminolojiyi kullanma gibi vasıf ve lakapları aktarırken İbnü'l-Cevzi'nin dürüstlüğü görülmektedir. Fıkra pasajları arasında olaya hizmet eden manzum mısralar kullanması da bu durumun örneğidir. İbnü'l-Cevzî'ye göre anlatıcının görevi, cumhur ile iletişimi sağlamak için siyasi, içtimai ve fikridir. Eser karakterlerin yapısını, hakiki ve hayali suretler şeklinde mekanların yapısını ise ibadethaneler şeklinde sunmaktadır. Anlatılanlar ise icabi ve selbî olmak üzere iki çeşittir. İcabi olanlar olaylara ya bizzat şahitlik eder veya da hayal kurar. Selbi olan ise sözlü sanat özelliğine uygun olarak hitabet ve vasiyet sanatlarında kendini göstererek katılma ve tartışma olmaksızın insanlara sunulmuştur. Hicrî altıncı asırda yaşanan maddî ve sosyal realitenin özellikleri İbnü'l-Cevzî'nin kitabında görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to study the narrative structure in the book“Oyoun al-Hikyat fi Qasas al-Salihin wa Nawadir al-Zahidin”by Jamal al-Din Abi al-Faraj bin Abd al-Rahman bin al-Jawzi (d. 597 AH), The concept of narration is considered a new concept, and attention to it is recent. Therefore, the problem of this study is based on the mating of literary thought between the ancient and the modern, by applying modern critical studies in the structural approach, and analyzing the components of the narrative structure in (the narrator - the narrative- and the one narrated to him) in a book Literary from the ancient Arab heritage, which is Ibn al-Jawzi's Eyes of Tales book. In order to achieve the objectives of the study, the researcher followed, in addition to the descriptive approach, the formative structural approach, which allows reading the text according to the understanding of its writer, and revealing the relationships between the components of the narrative structure: the structure of the narrative structure, the functions of the narrator, and the real, symbolic, and imaginary characters in Ibn al-Jawzi's narratives. Among the most important findings of this study: that the narrator in Ibn Al-Jawzi's book appeared with the tasks and functions of the historical narrator who is knowledgeable about the event, committed to the Isnad, so he adhered to the fidelity of the narration, and this is what strengthens the relationship between the narrator (Ibn Al-Jawzi) and his audience, especially the oral recipient from him. Mosques, sermons, and councils need this kind of dramatic construction presented by the verb (he said), so that the narrator disappears behind his characters, and the listener meets directly with the characters. Ibn al-Jawzi's honesty appeared in the transmission of stories, by transmitting the text with its description and ready-made titles, such as: the method of supplication for the caliph or the prince, or Sufi terminology, as well as among the narrative passages the poetic verses that serve the event, As for the functions of the narrator according to Ibn al-Jawzi, they were political, social, and intellectual. It served the communicative function with the audience, and presented the structure of the personalities of the people in their real and imagined forms, and that the structure of the place reflected the places of worship, and the structure of the one narrated to him varied in its positive and negative forms. The positive narrator was a witness to the event, or imagined it, while the negative narrator appeared in the arts of speeches and testaments, as oral arts presented to people without participation or argument. It also appeared in the book of Ibn al-Jawzi, the features of the material and social reality lived in the sixth century AH.