Criminal threats to maritime security
Deniz güvenliğine yönelik suç tehditleri
  1. Tez No: 821186
  2. Yazar: ERDEM ASIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Hukuk, Marine, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik, Ulaştırma Hukuku ve Siyaseti
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Uluslararası deniz hukuku üzerine inşa edildiği geleneksel ilkeler kapsamında gelişmiş ve bugünkü halini almıştır. Devletlerin üzerinde egemenlik kurduğu veya egemen haklarını kullandığı deniz alanları haricinde tüm devletlerin ve uluslarının menfaatinin bulunduğu açık denizlerin kaos ortamına dönüşmemesi için bu önemli ilkelerin korunması önem arz etmektedir. Dünya küresel ticaretinin büyük çoğunluğunun denizler vasıtasıyla gerçekleşmesi göz önüne alındığında; denizlerde meydana gelebilecek bir güvenlik sorununun tedarik zincirini bozacağı ve insanlığa önemli ölçüde zarar verebileceği anlaşılmaktadır. Bu nedenle uluslararası deniz hukuku kapsamında ele alınan deniz güvenliği kavramı belirli deniz güvenliği tehditlerini ve bunların bastırılması için gereken tedbirleri içermektedir. Ancak deniz güvenliğine yönelik tehditlerin birbirine benzer özellikleri bu tehditlerin tanımlanmasında ve uygulanacak hukukun belirlenmesinde zorluk çıkarmaktadır. Bu tez kapsamında Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen deniz güvenliğine yönelik tehditler akademik literatürdeki gelişmeler göz önüne alınarak birbirleriyle benzer ve farklı özelliklerine göre sınıflandırılarak incelenmektedir. Tezin amacı, devlet dışı aktörler tarafından ortaya çıkan ve aynı zamanda suç oluşturan bu tehditlerin tanımlanması, uygulanacak hukukun uluslararası deniz hukukuna hâkim ilkeler çerçevesinde belirlenmesi ve tehditlerin denizlerle olan ilişkisine göre alt kategoriler altında incelenerek uygulayıcılar ve araştırmalar için bir temel teşkil etmesinin sağlanmasıdır.
Özet (Çeviri)
The law of the sea has developed within the scope of the traditional principles on which it is built and has taken its current form. It is crucial to protect these foremost principles so that the high seas, where the interests of all states and their nations, are not turned into an environment of chaos, except for the maritime areas over which states exercise their sovereign rights or sovereignty. Considering that the vast majority of the world's global trade takes place via the seas; It is regarded that a security problem that may occur on the seas will disrupt the supply chain and cause significant harm to humanity. Therefore, the law of the sea includes certain maritime security threats and measures to suppress them. However, the similar characteristics of threats to maritime security make it difficult to define these threats and determine the applicable law. Within the scope of this thesis, threats to maritime security determined by the United Nations are examined by classifying them according to their similar and different characteristics in accordance with developments in the academic literature. The thesis's objectives are to define these threats, which are the result of non-state actors and also constitute crimes, to determine the applicable law within the framework of the principles prevailing in the law of the sea, and to provide a basis for practitioners and researchers by examining the threats under sub-categories according to their relationship with the seas.