Uluslararası örgütlü suçlar ve türkiye
Transnational organized crime and turkey
- Tez No: 985137
- Danışmanlar: DR. İBRAHİM GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Hukuk, Sociology, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
Özet
Küreselleşme, örgütlü suçların biçimsel ve ölçeksel dönüşümünü hızlandırarak bu suçların ulusötesi niteliğini güçlendirmiş, karmaşık ilişkiler ağı ise tanımlama ve mücadele süreçlerini zorlaştırmıştır. Henüz evrensel düzeyde kabul görmüş bir tanımın bulunmayışı, tehdidin boyutunu artırmakta ve uluslararası düzeyde etkin iş birliğini zorunlu kılmaktadır. Bu tez, Türkiye özelinde sınıraşan örgütlü suç olgusunu ele almakta; ülkenin jeopolitik konumu, geniş kara ve deniz sınırları nedeniyle hem geçiş hem de hedef ülke konumunda olmasına odaklanmaktadır. İnsan ticareti, silah kaçakçılığı, düzensiz göçmen kaçakçılığı, silah ve uyuşturucu ticareti gibi faaliyetler, ulusal güvenlik, kamu düzeni, toplumsal yapı ve dış ilişkiler üzerinde çok boyutlu etkiler yaratmaktadır. Bu suçlarla mücadele, uluslararası niteliklerinden kaynaklanan hukuki, siyasi ve operasyonel engeller ile bölgesel çatışmalar nedeniyle güçleşmektedir. Araştırma, suç ağlarının küreselleşmeden faydalanma biçimlerini, örgütlü suç–ulusal güvenlik ilişkisini ve bu suçların kamu düzeni ile toplumsal refah üzerindeki etkilerini incelemekte; ulusal çabaların uluslararası iş birliğiyle bütünleşmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Bulgular, geleneksel yöntemlerin ötesine geçilerek dinamik ve önleyici stratejilerin benimsenmesinin, hem Türkiye'nin hem de uluslararası aktörlerin bu suçların sosyo-ekonomik etkilerini azaltmada daha etkili sonuçlar elde etmesini sağlayacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Globalization has accelerated the structural and scalar transformation of organized crime, reinforcing its transnational nature, while complex networks of relationships have further complicated its definition and control. The absence of a universally accepted definition amplifies the magnitude of the threat and necessitates effective international cooperation. This thesis examines the phenomenon of transnational organized crime in the context of Türkiye, focusing on the country's geopolitical position and extensive land and maritime borders, which render it both a transit and target state. Criminal activities such as human trafficking, irregular migrant smuggling, arms trafficking, and drug trafficking exert multifaceted impacts on national security, public order, societal structures, and foreign relations. Combating these crimes is hindered by their international character, as well as by legal, political, and operational constraints, alongside regional conflicts. The research analyzes how criminal networks exploit globalization, explores the relationship between organized crime and national security, and assesses the implications of these crimes for public order and societal well-being. It underscores the necessity of integrating national efforts with international cooperation. The findings demonstrate that moving beyond traditional approaches toward more dynamic and preventive strategies will enable both Türkiye and international actors to achieve more effective outcomes in mitigating the socio-economic impacts of such crimes.