Bir deniz güvenliği tehdidi olarak açık denizlerde uyuşturucu madde kaçakçılığı
Drug smuggling on high seas as a maritime security threat
  1. Tez No: 683878
  2. Yazar: MURAT ERDEM AYHAN
  3. Danışmanlar: DR. UMUT SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Marine, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Emniyeti ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Uyuşturucu kaçakçıları, dünyanın belirli bölgelerinde üretilen farklı türde yasadışı uyuşturucu maddeleri kaçırmak için birçok nedenden deniz yollarını tercih etmektedir. Dünyadaki deniz alanlarının büyük bölümünü açık denizler oluşturmaktadır. Açık denizlerde uluslararası hukukun öngördüğü seyrüsefer serbestisi ve bu deniz alanlarında seyreden gemilerin bayrağını taşıdığı devletlerin yargı yetkisi altında olması gibi kurallar bu alanların uyuşturucu kaçakçılığı gibi suç faaliyetlerinin sürdürülmesi için tercih sebebi olmasına yol açmıştır. Bu çalışmanın amacı, dünyada uzun yıllardır süregelen uyuşturucu probleminin kaçakçılık yönünü deniz güvenliği perspektifinden ele almaktır. Bu bağlamda çalışmanın odak noktası, uyuşturucu kaçakçılarının açık denizlerin özgür yapısını kötüye kullanarak faaliyetlerini devam ettirmesini engelleme noktasında verilen uluslararası mücadele ve uluslararası sözleşmelerle öngörülen müdahalelerin incelenmesidir. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde çalışmanın bütünü açısından önem arz eden uyuşturucu maddelerle ilgili genel bilgilere yer verilerek uyuşturucu sorununun kapsamı ortaya konulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde farklı türde uyuşturucu maddelerin kaçakçılığında kullanılan rotalar, konuya ilişkin detaylı veriler ve geçmişten günümüze uyuşturucu maddelerin kontrolü ve uluslararası mücadele incelenmiştir. Üçüncü bölümde uyuşturucu madde kaçakçılığı deniz güvenliği perspektifinden ele alınmıştır. Açık denizlerin odak noktası olduğu bu bölümde konuyla ilişkili tespit ve değerlendirmelere yer verilmiştir. Sonuç olarak, gerek bir deniz güvenliği tehdidi olması gerekse sınıraşan bir suç niteliği taşıması sebebiyle deniz yoluyla gerçekleştirilen uyuşturucu madde kaçakçılığıyla mücadelenin önemi vurgulanmış ve konuya ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Drug smugglers prefer sea routes for many reasons to smuggle different types of illegal drugs produced in certain parts of the world. High seas make up most of the world's maritime areas. Rules such as the freedom of navigation stipulated by international law on the high seas and ships sailing in these maritime areas are under the jurisdiction of the states whose flag they fly, have led these areas to be preferred for the continuation of criminal activities such as drug smuggling. The aim of this study is to discuss the smuggling aspect of the drug problem, which has been going on for many years in the world, from the perspective of maritime security. In this context, the focus of the study is the international struggle to prevent drug smugglers from continuing their activities by abusing the free nature of the high seas and the examination of the interventions attributed by international conventions. In the first part of the study, which consists of three parts, the scope of the drug problem is revealed by giving general information about drugs, which are important for the whole study. In the second part of the study, the routes used in the smuggling of different types of drugs, detailed data on the subject and the control of drugs from past to present and international struggle are examined. In the third chapter, drug smuggling is discussed from the perspective of maritime security. In this section, where the high seas are the focal point, determinations and evaluations related to the subject are included. As a result, due to both being a maritime security threat and a transnational crime, the importance of combating drug smuggling by sea was emphasized and recommendations on the subject were presented.