The role of video storytelling in social media ads in the attention economy era
Dikkat ekonomisi döneminde sosyal medya reklamlarında video hikayesinin rolü
- Tez No: 821203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN VEYSEL ERTEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Marketers are attempting to engage consumers via videos. Focusing on video execution style is one method for overcoming issues with content engagement. The purpose of this re- search is to investigate the role of video storytelling in social media. Respondents were shown four advertisements, each with either a direct sale execution or a storytelling execution style. This research involved sixty students from two private institutions in Iraq's northwestern area. An experimental research design was used, and quantitative data were acquired via question- naires. The results show that storytelling video advertising outperforms straight-sell video ad- vertising in terms of consumer responses, including attitude toward the brand, positive word of mouth, sharing, promoting, and viewing (instead of skipping the video advertisement). However, the video execution-style unaffected customers' intent to purchase the advertise ex- ecution styles research further provides suggestions for practitioners.
Özet (Çeviri)
Pazarlamacılar, tüketicilerle videolar aracılığıyla etkileşim kurmaya çalışıyor. Video yürütme stiline odaklanmak, içerik etkileşimiyle ilgili sorunların üstesinden gelmenin bir yöntemidir. Bu araştırmanın amacı, sosyal medyada video hikaye anlatımının rolünü araştırmaktır. Katılımcılara, her biri ya doğrudan satış uygulaması ya da hikaye anlatımı yürütme tarzı olan dört reklam gösterildi. Bu araştırma, Irak'ın kuzeybatı bölgesindeki iki özel kurumdan altmış öğrenciyi içeriyordu. Deneysel bir araştırma tasarımı kullanılmış ve nicel veriler anketler yoluyla elde edilmiştir. Sonuçlar, hikaye anlatımı video reklamcılığının, markaya yönelik tutum, olumlu ağızdan ağıza iletişim, paylaşım, tanıtım ve görüntüleme (video reklamı atlamak yerine) dahil olmak üzere tüketici tepkileri açısından düz satış video reklamcılığından daha iyi performans gösterdiğini gösteriyor. Ancak, müşterinin reklamı yapılan ürünü satın alma niyeti, video yürütme tarzından etkilenmedi. Bu araştırma ayrıca uygulayıcılar için öneriler sunmaktadır.