Örgütsel güven ve duygusal emeğin örgütsel bağlılığa etkisi: Sosyal güvenlik kurumunda bir uygulama
The effect of organizational trust and emotional labor on organizational commitment: An application in social security institution
  1. Tez No: 821220
  2. Yazar: BARIŞ YARDIMCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışmasında, örgütsel güven ve duygusal emek davranışlarının örgütsel bağlılık davranışına olan etkisi incelenmiştir. Araştırma İstanbul'da bulunan bir sosyal güvenlik kurumunda yürütülmüştür. Çalışmada demografik bilgiler, duygusal emek, örgütsel güven ve örgütsel bağlılığa yönelik soruların yer aldığı 45 soruluk anket yer almaktadır. İstanbul'da Sosyal Güvenlik Kurumunda görev yapan çalışanlardan toplanan 184 anket SPSS 25 (IBM SPSS Statistics) paket programı ile analiz edilmiş ve %95 güven düzeyi ile çalışılmıştır. Verilerin analiz edilmesinde t-testi, Anova, korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Karşılaştırma testleri neticesinde çalışanların cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim durumu, çalışma süresi ve görevlerine göre istatistiksel olarak önemli farklılıklar saptanmıştır. Ayrıca Gerçekleştirilen analiz sonucunda örgütsel güven ve duygusal emek örgütsel bağlılığı pozitif yönde etkilemektedir. Örgüte olan güven arttıkça örgütsel bağlılık da artmaktadır. Aynı şekilde çalışanların duygusal emek davranışı arttıkça örgüte olan bağlılıkları da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of organizational trust and emotional labor behaviors on organizational commitment behavior were examined. The research was conducted in a social security institution located in Istanbul. In the study, there is a 45-question questionnaire that includes questions about demographic information, emotional labor, organizational trust and organizational commitment. 184 questionnaires collected from employees working in the Social Security Institution in Istanbul were analyzed with the SPSS 25 (IBM SPSS Statistics) package program and studied with a confidence level of 95%. T-test, Anova, correlation and regression analyzes were used to analyze the data. As a result of the comparison tests, statistically significant differences were determined according to the gender, marital status, age, education level, working time and duties of the employees. In addition, as a result of the analysis carried out, organizational trust and emotional labor affect organizational commitment positively. As the trust in the organization increases, organizational commitment also increases. Likewise, as the emotional labor behavior of the employees increases, their commitment to the organization also increases.