İklim değişikliğine adalet perspektifinden bir bakış: İklim adaleti
A look at climate change from the perspective of justice: Climate justice
  1. Tez No: 821231
  2. Yazar: BANU BALIBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRİZ UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Hukuk, Sosyoloji, Philosophy, Law, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
İklim adaleti, iklim değişikliğinin oluşturduğu adaletsizliklere dikkat çeken bir kavramdır. İklim değişikliğiyle mevcut sosyoekonomik eşitsizlikler derinleşmekte, iklim adaleti kavramıyla ise buna dikkat çekilmektedir. Oysa, iklim değişikliği bundan ötesini içeren bir sorun olup, gelecek kuşaklara nasıl bir dünyanın bırakıldığı, dünya üzerindeki diğer canlıların yaşamı ve ekosistemlerin ve canlı olmayan doğanın varlığı konularında da sorgulama yapmayı gerektirmektedir. Bu sorgulamalara felsefi bir arka plan sağlamak adına çevre etiğinden yararlanılabilecektir. Tezin birinci bölümünde, farklı etik özne tanımları yapan çevre etiği yaklaşımlarından bahsedilmiştir. İkinci bölümdeyse iklim adaleti kavramı açıklanmış, iklim adaletine ilişkin yaklaşımlardan bahsedilmiştir. İklim adaleti tanımının çevremerkezli bir etik çerçevesinde genişlemesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Climate justice is a concept that draws attention to the injustices caused by climate change. Existing socioeconomic inequalities are deepening with climate change, and this is emphasized with the concept of climate justice. However, climate change is a problem that goes beyond this, and requires questioning about what kind of world is left to future generations, the life of other living things on earth, and the existence of ecosystems and non-living nature. Environmental ethics can be used to provide a philosophical background to these inquiries. In the first part of the thesis, environmental ethics approaches that define different ethical subjects are mentioned. In the second part, the concept of climate justice is explained and approaches to climate justice are mentioned. It was concluded that the definition of climate justice should be expanded within the framework of an ecocentric ethics.