Securitization of European Union's Immigration Policy in 2021 German Federal Elections
2021 Almanya Federal Seçimlerinde Avrupa Birliği'nin Göç Politikasının güvenlikleştirilmesi
- Tez No: 821244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERZUKA SELİN TÜRKEŞ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Uluslararası göç olgusu uzun yıllar boyunca hem uluslararası düzeyde hem de yerel düzeyde önemli konulardan biri olmuştur. Avrupa'da özellikle İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra göç uluslararası politikada tartışılan bir konu haline gelmiştir. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra göç Avrupa'nın bozulan ekonomisini düzeltmek için gerekli görülürken, 1970'li yıllardan sonra göç sınırlanmaya ve sınır kontrolleri güçlendirilmeye başlanmıştır. Bu Avrupa Birliği'nin geliştirdiği göç politikalarında açıkça görülebilir. 2015 yılında Avrupa ciddi bir göç kriziyle karşı karşıya kalmıştır. Bu durum 2011 Suriye iç savaşının bir sonucu olarak meydana gelerek hem Avrupa kıtasını hem de AB'yi etkilemiştir. Bunun bir sonucu olarak AB'ye olan sığınma başvuruları artmıştır. Özellikle bir AB üye ülkesi olarak Almanya Avupa'nın en fazla sığınma başvurusu alan birinci ülkesi olmuştur. Bu süreçte Almanya, AB'nin en fazla Suriye göçünü alan ülke olarak hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle, AB'de göç politikasının güvenlikleştirilmesinin, Almanya'nın göç politikası üzerinde etkileri olmuştur. İklim ve COVID-19 krizi ile değişen dünya gündeminde, bu çalışma için benzersiz olacak şey, 2021 Almanya Federal seçimlerinde güvenlikleştirmenin göç üzerindeki rolünü anlama becerisidir. Bunu yapmak için AB ve Almanya'nın göç politikaları incelenecek ve 2021 Almanya federal seçimlerinde siyasi partilerin göç konusundaki seçim beyannameleri incelenecektir. Böylece, bu tez Almanya'da göçün güvenlikleştirilip güvenlikleştirilmediğini sorgulamayı amaçlamaktadır. Bu analiz yapılırken, Kopenhag Okulu'nun geliştirdiği güvenlikleştirme teorisi ve söz edimi metodolojisi kullanılmıştır
Özet (Çeviri)
The phenomenon of international immigration has been one of the important issues both at the international and local level for many years. In Europe, especially after the Second World War, immigration has become a controversial issue in international politics. After the Second World War, while immigration was considered necessary to improve the deteriorating economy of Europe, after the 1970s, immigration began to be limited and border controls were strengthened. This can be clearly seen in the immigration policies developed by the European Union. In 2015, Europe faced a serious immigration crisis. This situation occurred as a result of the 2011 Syrian civil war and affected both the European continent and the EU. As a result, asylum applications to the EU have increased. In particular, as an EU member state, Germany has been the first country in Europe to receive the highest number of asylum applications. In this process, Germany is of vital importance as the EU's country that receives the most Syrian immigration. Therefore, the securitization of immigration policy in the EU has had implications for Germany's immigration policy. In the changing world agenda with the climate and the COVID-19 crisis, what will be unique for this study is the ability to understand the role of securitization on immigration in the 2021 German Federal elections. To do this, the immigration policies of the EU and Germany will be examined and the election manifestos of the political parties on immigration in the 2021 German federal elections will be analized. Thus, this thesis aims to question whether immigration in Germany is securitized or not. While making this analysis, securitization theory and speech act methodology developed by the Copenhagen School were used.