Stratejik iletişim bağlamında İkinci Karabağ Savaşı süresince Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin sosyal medya paylaşımları
Social media postings of leaders of Azerbaijan and Armenia during the Second Karabakh War in the context of strategic communication
- Tez No: 821250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SENA ARVAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Stratejik İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Stratejik İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Stratejik iletişim, en sade haliyle ileti kaynağının alıcılara iletisini göndermek, desteğini alabilmek, eyleme geçirmek üzere doğru kanalların kurulmasıdır. Stratejik iletişim özellikle, kriz, afet, pandemi, çatışma ve savaş gibi kitlesel etkisi bulunan durumlarda ayrı bir önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı da savaş sırasında devlet liderlerinin sosyal medya kullanımlarını incelemektir. Çalışmada örnek olay olarak yakın geçmişte Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanan II. Karabağ Savaşı seçilmiştir. Karabağ bölgesinin stratejik önemi ve söz konusu coğrafyanın tarihsel gelişimi örnek olayın belirlenmesinde önemli rol oynamıştır. Bölgede milattan önce başlayan günümüze kadar süregelen bir iktidar mücadelesi yaşanmaktadır. Bu bağlamda Azerbaycan ve özellikle Karabağ coğrafyasının ev sahipliği yaptığı devletlerin bilinmesi gerekmektedir. Bu bilgiler Ermenistan tarafından uluslararası hukuka aykırı bir şekilde uzun yıllar işgal altında bulunan Karabağ'ın Azerbaycan Devleti açısından önemini kavrama yolunda ışık tutacaktır. Bu noktadan hareketle çalışmada Azerbaycan ve Ermenistan arasında gerçekleşen Karabağ Savaşı süresince ilgili devlet liderleri tarafından Twitter'ın bir stratejik iletişim aracı olarak nasıl ve ne ölçüde kullanıldığı incelenmiştir. Bu bağlamda çalışmanın araştırma bölümünde II. Karabağ Savaşı'nda Azerbaycan Devleti'nin lideri olan İlham Aliyev'e ait @presidentaz adlı Twitter hesabı ve yine aynı dönem Ermenistan Devleti'nin lideri olan Nikol Paşinyan'a ait @NikolPashinyan Twitter hesabı içerik çözümlemesi yöntemi ile incelenmiştir. Araştırma bölümünün bulgularına göre; Aliyev'in toplam tweet sayısı, kelime sayısı ve cümle sayılarının temel olarak alınan toplam paylaşımlarında %81'e %19 oranla daha çok paylaşımda bulunarak rakibine 4 katı fark attığı saptanmıştır. Aliyev, 44 günlük savaş dönemi boyunca 39 gün paylaşım yapmış Paşinyan'ın ise söz konusu süreçte 27 gün paylaşımda bulunduğu bulgular arasında tespit edilmiştir. Paylaşımların toplamına oranla fotoğraf video kullanımı Paşinyan'ın hesabından %22 Aliyev'in hesabından ise %11 olmuştur. Paylaşımlarda Paşinyan'ın 5 farklı dil kullanmayı tercih ettiği Aliyev'in ise yalnıza Rusça ve İngilizce dillerini kullandığı görülmüştür. Bu durum Paşinyan'ın uluslararası desteğe olan ihtiyacını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Strategic communication, in its simplest form, is the establishment of the right channels to send the message of the message source to the recipients, to receive their support and to take action. Strategic communication gains a special importance especially in situations with mass impact such as crisis, disaster, pandemic, conflict and war. The main purpose of this study is to examine the use of social media by social state leaders during the war. In the study, the Second Karabakh War, which took place between Azerbaijan and Armenia in the recent past, was chosen as a case study. The strategic importance of the Karabakh region and the historical development of the geography in question played an important role in determining the case study. There is a power struggle in the region that started before Christ and has continued until today. In this context, it is necessary to know the states hosted by Azerbaijan and especially the Karabakh geography. This information will shed light on the importance of Karabakh, which has been occupied by Armenia for many years in violation of international law, for the Azerbaijan State. From this point of view, the study examines how and to what extent Twitter was used as a strategic communication tool by the relevant state leaders during the Karabakh War between Azerbaijan and Armenia. In this context, in the research part of the study, the Twitter account @presidentaz belonging to Ilham Aliyev, who was the leader of the Azerbaijan State in the Second Karabakh War, and the @NikolPashinyan Twitter account of Nikol Pashinyan, who was also the leader of the Armenia State in the same period, were analysed by content analysis method. According to the findings of the research department; It has been determined that Aliyev's total shares, based on the total number of tweets, the number of words, and the number of sentences, were shared 4 times more than his opponent by sharing 19% to 81%. Aliyev shared 39 days during the 44-day war period, and Pashinyan shared 27 days during the said period. Compared to the total of the shares, the use of photos and videos was 22% from Pashinyan's account and 11% from Aliyev's account. It was seen that Pashinyan preferred to use 5 different languages in the posts, while Aliyev only used Russian and English languages. This situation showed Pashinyan's need for international support.