Bazı yerel pırasa genotiplerinin biyokimyasal ve biyoaktif içeriklerinin belirlenmesi
Determination of biochemical and bioactive contents of some local leek genotypes
- Tez No: 821249
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH HANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
BAZI YEREL PIRASA (Allium ampeloprasum L.) GENOTİPLERİNİN BİYOKİMYASAL VE BİYOAKTİF İÇERİKLERİNİN BELİRLENMESİ Hayrunisa YILDIRIM Erciyes Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi, Ağustos 2023 Danışman: Doç. Dr. Fatih HANCI ÖZET Pırasa (Allium ampeloprasum L.), soğan ve sarımsak ile aynı familyada yer almaktadır. Bu sebze türleri insanların fonksiyonel gıdalara olan ilgisinin artması ve biyoaktif içeriğinin yüksek olması nedeniyle birçok ülkede bilimsel çalışmalara konu olmaya başlamıştır. Türkiye'de pırasa ile ilgili yapılmış tez çalışmaları oldukça sınırlıdır. Daha önce tamamlanan çalışmalarda, ise az sayıda genotip / çeşit incelenmiştir. Bu tez çalışmasında, Türkiye'nin farklı yörelerinden toplanmış 40 yerel pırasa genotipi; Türkiye orjinli olup Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı Tohum Gen Bankasında muhafaza altında tutulan 10 genotip ve 2 açık tozlanan ticari çeşit ve 1 hibrit ticari çeşit incelenmiştir. Tezde temel bazı morfolojik özelliklere ek olarak 20 biyokimyasal analiz gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF VARIATION BASED ON BIOACTIVE COMPONENTS IN SOME LOCAL LEEK GENOTYPES Hayrunisa YILDIRIM Erciyes University, Graduate School of Natural and Applied Sciences Master Thesis, August, 2023 Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Fatih HANCI ABSTRACT Leek (Allium ampeloprasum L.) takes place in the same family as onion and garlic. These vegetable species have become the subject of scientific studies in many countries due to the increasing interest of people in functional foods and their high bioactive content. In Türkiye, thesis studies on leek are quite limited. In the previously completed studies, few genotypes/varieties were examined. In this thesis study, 40 local leek genotypes collected from different regions of Türkiye, 10 genotypes originating from Türkiye and kept in the United States Department of Agriculture Seed genebank, 2 open pollinated commercial varieties and 1 hybrid commercial variety were examined. In addition to some basic morphological characteristics, 20 biochemical analyses were performed in study.