Hastane bilgi yönetim sistemleri ve uygulama politikalarının karşılaştırılması
Comparison of hospital information management systems and implementation policies
- Tez No: 821275
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER TEKİN ERGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Yönetim Bilişim Sistemleri, Healthcare Management, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Hastaneler, bir ülkenin en önemli kurumlarıdır. Toplum sağlığı, herşeyden önce gelir ve bu da kaliteli ve güvenilir hizmet sunan bu kurumlar eli ile sağlanır. Ülkemizde ve dünyanın geri kalan çoğu ülkesinde, küreselleşme ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte, hastanelerin sadece bir muayene merkezi olmaktan ziyade, hastaların birçok yönden takibinin yapıldığı kompeks bir kuruluş olmasını sağlamıştır. Bu durum, teknolojik gelişmelerin, hastane yönetim bilgi sistemi noktasında devreye girmesi ile sağlanmıştır. Hastane yönetim bilgi sistemi, güçlü veri ve bilgi akışının sağlandığı ve hastaya dair tüm bilgilerin yer aldığı, donanımsal ve yazılımsal sistemleri içermektedir. Bu sistemler, hastaya ait tetkikler, tanılar, muayene geçmişleri, randevular, doktor detayları ve daha birçok bilgiyi sunar. Bu da, hastaların güçlü bilgi ağı ile güvenli bir şekilde hastaneye gitmesinde önemli bir rol oynar. Bu rolün geliştirilmesi için, söz konusu sistemin de geliştirilmesi gerekir. Bu noktada birçok ülke farklı politikaları hayata geçirerek bu alana yatırımlar yapmaktadır. Bu çalışmanın amacı, hastane bilgi yönetim sistemleri ve uygulama politikalarının karşılaştırılmasını yapmaktır. Bu bağlamda çalışmada hastane bilgi yönetim sisteminin kavramsal çerçevesi tamamlandıktan sonra, örneklem seçilen ülkelerdeki sistemin uygulanışına dair bir çerçeve oluşturularak, Türkiye'deki hastane bilgi yönetim sistemi ile karşılaştırılması yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hospitals are the most important institutions of a country. Community health comes first and this is provided by these institutions that provide quality and reliable service. In our country and in most of the rest of the world, with the development of globalization and technology, hospitals have become a complex institution where patients are followed in many ways, rather than just an examination center. This has been achieved with the introduction of technological developments at the point of hospital management information system. The hospital management information system includes hardware and software systems, where strong data and information flow is provided and all information about the patient is included. These systems provide patient examinations, diagnoses, examination histories, appointments, doctor details and much more. This plays an important role in ensuring that patients go to the hospital safely with a strong information network. In order to develop this role, the system in question must also be developed. At this point, many countries are making investments in this field by implementing different policies. The aim of this study is to compare hospital information management systems and implementation policies. In this context, after the conceptual framework of the hospital information management system is completed in the study, a framework for the implementation of the system in the sample selected countries is created and compared with the hospital information management system in Turkey.