Konfeksiyon işletmeleri ile markalaşmış küresel işletmelerde ürün yaşam döngüsünün tedarik zinciri ve sürdürülebilirliğe etkisinin analizi
Analysis of the supply chain and sustainability impact of product lifecycle in apparel businesses and branded global businesses
  1. Tez No: 821283
  2. Yazar: MİTHATCAN MIDIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE NÜKET ÖNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moda Tasarımı ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Endüstri 4.0 sürecinde dijitalleşen küresel pazarda diğer sektörlerde olduğu gibi hazır giyim sektöründe de en büyük sorunlardan biri, sürekli değişen koleksiyonlar, üretimde ortaya çıkan ve çevresel kaynakları da olumsuz etkileyen atıklar, sürdürülebilir üretim yöntemlerinin giderek önem kazanması gibi etkenlerdir. Bütün sektörler içerisinde doğal kaynakların tükenmesi, çevresel sorunların ortaya çıkması, üretim maliyetlerinin giderek artması, küresel rekabet gibi birçok sorundan en fazla etkilenen sektörler arasında bulunmaktadır. Sektörde tüketimin çok olması, çevreye verilen zararı arttırırken doğal kaynakların da hızla tükenmesine neden olmaktadır. Artık koleksiyonların üretilmesinde sürdürülebilirlik ile ürünlerin yaşam döngüleri de çok daha fazla dikkat alınmaktadır. Bu nedenle özellikle küresel markalar ile büyük markalar ve KOBİ'ler Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi'ne giderek daha fazla zaman ayırmakta ve üretimlerinde dijitalleşmeye önem verirken verimliliklerini, karlılıklarını ve ekonomiklerini arttırmak yani işletmeyi daha etkin yönetmek için PLM yazılımlarını kullanmaktadırlar. Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi (PLM), şirketlerin küresel pazarda rekabet edebilmesi için bir zorunluluk haline geldi. PLM, en az zaman ve maliyetle en kaliteli üretimi elde etmek için birlikte çalışmayı gerektirir. Döngüsel ekonomi, kullanım sonrası yıkım süreçlerinden çok dönüşümü ve geri dönüşümü ifade eden bir anlayıştır. Döngüsel ekonomi kavramı, sürdürülebilirliği artırmak isteyen şirketler için popülerlik kazanıyor. Bir PLM sistemi, döngüsel bir modele geçmek isteyen şirketlere önemli ölçüde yardımcı olabilir. Aynı zamanda PLM sistemi, ürün yaşam döngüsünü döngüsel bir şekilde yönetmek için olası en iyi çözümdür. Geniş bir iş konsepti olarak PLM, ürün ve bilgi akışı gibi yaşam döngüsü aşamalarındaki ürünler hakkında bilgi sağlayabilir. Günümüzde PLM, bir şirketin yaşam döngüsü süreçlerini kolaylaştırmak için kullanılmaktadır. Muhtemelen, bu süreçler döngüsel hale geldiğinde PLM önemli bir araç olabilir. Bu çalışma kapsamında PLM ve tedarik zinciri sürdürülebilirliği ile ilgili bir literatür çalışması yapılmış ve mevcut uygulamalar incelenmiştir. Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi (PLM), şirketlerin küresel pazarda rekabet edebilmesi için bir zorunluluk haline geldi. PLM, en az zaman ve maliyetle en kaliteli üretimi elde etmek için birlikte çalışmayı gerektirir. Döngüsel ekonomi, kullanım sonrası yıkım süreçlerinden çok dönüşümü ve geri dönüşümü ifade eden bir anlayıştır. Döngüsel ekonomi kavramı, sürdürülebilirliği artırmak isteyen şirketler için popülerlik kazanıyor. Bir PLM sistemi, döngüsel bir modele geçmek isteyen şirketlere önemli ölçüde yardımcı olabilir. Aynı zamanda PLM sistemi, ürün yaşam döngüsünü döngüsel bir şekilde yönetmek için olası en iyi çözümdür. Geniş bir iş konsepti olarak PLM, ürün ve bilgi akışı gibi yaşam döngüsü aşamalarındaki ürünler hakkında bilgi sağlayabilir. Günümüzde PLM, bir şirketin yaşam döngüsü süreçlerini kolaylaştırmak için kullanılmaktadır. Muhtemelen, bu süreçler döngüsel hale geldiğinde PLM önemli bir araç olabilir. Bu çalışma kapsamında PLM ve tedarik zinciri sürdürülebilirliği ile ilgili bir literatür çalışması yapılmış ve mevcut uygulamalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the biggest problems in the ready-made clothing sector, as in other sectors, in the global market that has been digitalized in the process of Industry 4.0, is the ever- changing collections, the wastes that occur in production and negatively affect environmental resources, and the increasing importance of sustainable production methods. Among all sectors, the ready-made clothing sector is among the sectors most affected by many problems such as the depletion of natural resources, the emergence of environmental problems, the gradual increase in production costs, and global competition. The high consumption in the sector increases the damage to the environment and causes the rapid depletion of natural resources. Sustainability and the life cycles of the products are now being given much more attention in the production of the collections. For this reason, especially global brands, big brands and SMEs spend more and more time on Product Life Cycle Management and while giving importance to digitalization in their production, they use PLM software to increase their efficiency, profitability and economy, that is, to manage the business more effectively. Product Lifecycle Management (PLM) has become a must for companies to compete in the global market. PLM requires working together to achieve the highest quality production with the least amount of time and cost. The circular economy is an understanding that expresses transformation and recycling rather than post-use destruction processes. The circular economy concept is gaining popularity for companies looking to increase sustainability. A PLM system can significantly help companies that want to move to a circular model. A PLM system is probably the best solution for managing the product lifecycle in a circular fashion. As a broad business concept, PLM can provide information about products at lifecycle stages such as product and information flow. Today, PLM is used to streamline a company's lifecycle processes. Arguably, PLM can be an important tool when these processes become cyclical. Within the scope of this study, a literature study on PLM and supply chain sustainability was conducted and current practices were examined. Product Lifecycle Management (PLM) has become a must for companies to compete in the global market. PLM requires working together to achieve the highest quality production with the least amount of time and cost. The circular economy is an understanding that expresses transformation and recycling rather than post-use destruction processes. The circular economy concept is gaining popularity for companies looking to increase sustainability. A PLM system can significantly help companies that want to move to a circular model. A PLM system is probably the best solution for managing the product lifecycle in a circular fashion. As a broad business concept, PLM can provide information about products at lifecycle stages such as product and information flow. Today, PLM is used to streamline a company's lifecycle processes. Arguably, PLM can be an important tool when these processes become cyclical. Within the scope of this study, a literature study on PLM and supply chain sustainability was conducted and current practices were examined.