Spor giyisilerde modüler tasarım yaklaşımı ile özgün bir tasarım oluşturulması
Creating an original design through a modular design approach in sportswear
  1. Tez No: 1014765
  2. Yazar: EDA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEDAT ÖZYAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
Tekstil sektörü, insan yaşamının günlük ihtiyaçlardan kültürel ifadelere kadar uzanan geniş bir alanında yer alan temel endüstrilerden biridir. Moda sistemiyle birlikte şekillenen bu sektör, teknolojik gelişmelerin etkisiyle hızla dönüşmüş ve hızlı moda anlayışının ortaya çıkmasına yol açmıştır. Üretim ve tüketim süreçlerinin hız kazanması, küresel ölçekte artan tüketim alışkanlıklarıyla birlikte çevresel ve toplumsal sorunları daha görünür hâle getirmiştir. Bu durum, sürdürülebilirliğin moda alanında kaçınılmaz bir tartışma konusu olarak öne çıkmasını sağlamış ve tasarımcılar ve üreticilerin çevresel sorumluluklarını artırmıştır.Günümüzde giyinme pratiği yalnızca estetik bir tercih olmaktan çıkmış, işlevsellik, kullanım ömrü, çevresel etki ve kullanıcı ihtiyaçlarına uygunluk gibi unsurlar tasarım sürecinde öncelikli hâle gelmiştir. Bu bağlamda modüler giysi tasarımı, sürdürülebilir moda yaklaşımları arasında öne çıkmaktadır. Modüler tasarım, giysilerin farklı parçalardan oluşması ve bu parçaların çeşitli şekillerde birleştirilebilmesi sayesinde kullanıcıya tek bir ürünle birden fazla kullanım olanağı sunmaktadır. Bu yaklaşım, giysilerin farklı koşullara, mevsimlere ve bireysel tercihlere göre uyarlanabilmesini mümkün kılmakta, tüketim döngüsünü uzatmakta ve çevresel etkilerin azaltılmasına katkı sağlamaktadır.Spor giyim alanında modüler tasarım, fonksiyonellik ve kişiselleştirme olanaklarını bir araya getirerek kullanıcı deneyimini güçlendirmektedir. Ergonomik tasarım ilkeleri doğrultusunda geliştirilen ve çevre dostu, teknolojik kumaşlarla desteklenen modüler spor giysiler; hareket özgürlüğü, konfor ve performans açısından önemli avantajlar sunmaktadır. Bu çalışma, modüler tasarım yaklaşımının spor giyim alanındaki potansiyelini tasarım odaklı bir perspektifle ele almaktadır. Araştırma sürecinde geliştirilen tasarımlar, işlevsellik ve konfor kriterleri doğrultusunda değerlendirilmiş; bulgular, ağırlıklı olarak tasarım sürecine ilişkin gözlemler ve kavramsal analizler üzerinden yorumlanmıştır. Çalışmada dış giyim, pantolon ve kapüşonlu eşofman üstü tasarımları ele alınacak; paça boyu ayarlanabilen pantolonlar, kol uzunluğu değiştirilebilen dış giyim ürünleri ve dönüştürülebilir kapüşon ve ceplerle donatılmış üst ve dış giyim üzerinde durulacaktır. Bu tasarımların çok işlevli, kişiselleştirilebilir ve farklı iklim ve kullanım koşullarına uyum sağlayabilen nitelikte olması hedeflenmektedir. Araştırma, spor giyim alanında sürdürülebilir, yenilikçi ve kullanıcı odaklı tasarım yaklaşımlarına önemli bir katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The textile sector is one of the fundamental industries occupying a broad area of human life, ranging from daily needs to cultural expressions. Shaped by the fashion system, this sector has undergone rapid transformation under the influence of technological developments, leading to the emergence of fast fashion. The acceleration of production and consumption processes, together with increasing global consumption habits, has made environmental and social problems more visible. This situation has brought sustainability to the forefront as an inevitable topic of discussion in the field of fashion and has increased the environmental responsibilities of designers and producers.Today, the practice of dressing has evolved beyond being merely an aesthetic preference; factors such as functionality, product lifespan, environmental impact, and suitability to user needs have become priorities in the design process. In this context, modular garment design stands out among sustainable fashion approaches. Modular design offers users multiple usage possibilities within a single product by allowing garments to consist of different components that can be combined in various ways. This approach enables garments to be adapted to different conditions, seasons, and individual preferences, extends the consumption cycle, and contributes to the reduction of environmental impacts.In the field of sportswear, modular design enhances the user experience by bringing together functionality and personalization opportunities. Modular sports garments developed in accordance with ergonomic design principles and supported by environmentally friendly, technological fabrics provide significant advantages in terms of freedom of movement, comfort, and performance. This study examines the potential of the modular design approach in sportswear from a design-oriented perspective. The designs developed during the research process were evaluated based on functionality and comfort criteria; the findings were interpreted mainly through observations related to the design process and conceptual analyses.Within the scope of the study, outerwear, trousers, and hooded sweatshirt designs are addressed; particular emphasis is placed on trousers with adjustable hem lengths, outerwear garments with adjustable sleeve lengths, and tops and outerwear equipped with transformable hoods and pockets. These designs are intended to be multifunctional, customizable, and adaptable to different climatic and usage conditions. The research aims to make a significant contribution to sustainable, innovative, and user-oriented design approaches in the field of sportswear.