Gemi kaptanlarının liderlik tarzının emniyet iklimi üzerindeki etkisini açığa çıkarmaya yönelik bir araştırma
A research on revealing the effect of leadership styles of shipmasters on safety climate
  1. Tez No: 821286
  2. Yazar: ESİN GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI AYŞE AYYILDIZ, DOÇ. DR. BARIŞ KULEYİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, gemi kaptanlarının liderlik tarzı ile gemi kaptanı dışında kalan gemi insanlarının emniyet iklimi algıları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin beraber uygulandığı karma yöntem araştırma tasarımı tercih edilmiştir. Nicel araştırma tasarımı kapsamında gemi kaptanı dışında kalan uzakyol yeterliliğine sahip zabitan sınıfı gemi insanları (1. Zabit, Vardiya Zabiti, Elektrik-Elektronik Zabiti, Başmühendis, 2. Mühendis, Vardiya Mühendisi) ile anket çalışması gerçekleştirilmiştir. 198 katılımcıdan elde edilen verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 25.0 programından yararlanılmıştır. Nitel araştırma tasarımı kapsamında ise yarı yapılandırılmış sorular aracılığı ile uzakyol yeterliğine sahip 7 gemi kaptanı ile görüşmeler gerçekleştirilmiş ve derinlemesine görüşmeler sonucu elde edilen veriler MAXQDA 2022 yazılımı aracılığı ile nitel içerik analizine tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to examine the relationship between ship captains' leadership style and the safety climate perceptions of non-captain ship crew members. In line with this objective, a mixed-methods research design was preferred, incorporating both quantitative and qualitative research methods. Within the quantitative research design, a survey was conducted with non-captain ship crew members holding long-haul competency (Chief Officer, Watchkeeping Officer, Electrical-Electronic Officer, Chief Engineer, Second Engineer, Watchkeeping Engineer). The data, obtained from 198 participants, were analyzed using IBM SPSS Statistics 25.0 software. As part of the qualitative research design, semi-structured interviews were conducted with 7 ship captains, possessing long-haul competency, and the data obtained from in-depth interviews were subjected to qualitative content analysis using MAXQDA 2022 software. In the quantitative research section of the thesis, correlation analysis was performed on the survey findings obtained from non-captain ship crew members.