Sanat eğitim yöntemlerinden olan kopya yöntemine yönelik sanatçı ve öğretim üyelerinin görüşleri
Opinions of artists and faculty members on copying method, one of the art education methods
  1. Tez No: 821303
  2. Yazar: SAYİT SÜRMELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE BOLU SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı sanat eğitim yöntemlerinden olan kopya yöntemine yönelik sanatçı ve öğretim üyelerinin görüşlerini belirlemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Bu çerçevede 20 öğretim üyesi ve sanatçıya açık uçlu sorular sorularak görüşme yapılmıştır. Çalışma grubunun tespitinde amaçlı örnekleme yönteminden faydalanılmıştır. Araştırma verilerinin toplanması için farklı soruların bulunduğu bir veri havuzu oluşturularak alanında uzman danışman, eğitimci ve sanatçılarla yapılan görüşmelerin ardından 10 soruluk bir görüşme formu hazırlanmıştır. Görüşmeler genel olarak yüz yüze yapılmış olup yüz yüze yapılamayan görüşmeler online ve posta yolu ile yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre kopyalama yöntemi genel olarak kullanılmakta olup doğrudan kopyalama en fazla tercih edilen kopyalama yöntemi arasındadır. Bununla birlikte kopyalamanın eğitimde kullanılması, yöntemden görsel ilke ve elemanların kavratılmasında faydalanılması, yöntemde sanatçı ve eserlerinin öğrenci seviyesine ve konuya uygun seçilmesi, kopyalamanın birebir yapılması, öğrencinin düzey ve isteğine göre kopyası yapılacak eserin döneminin seçilmesi gerektiği gibi sonuçlara ulaşılmıştır. Ayrıca kopyalama yönteminin amacı dışında ve gerektiğinden fazla kullanılması durumunda yaratıcılığı engelleyeceği üzerinde durulmuştur. Kopyası yapılacak bir eserin son halini görerek resmin geçirmiş olduğu aşamaların bilinmesi için teknik ve sanatsal birikimin önemli olduğu, kopyanın teknik açıdan gelişim sağladığı, kopyalamanın görsel deneyim sağladığı, kopyalamanın amaçları hakkında öğrencilerin bilgilendirilmesi gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the views of artists and faculty members about the copy method, which is one of the art education methods. Case study, one of the qualitative research methods, was used in the research. In this context, 20 faculty members and artists were interviewed by asking open-ended questions. Purposive sampling method was used to determine the study group. In order to collect the research data, a data pool with different questions was created and an interview form with 10 questions was prepared after the interviews with expert consultants, educators and artists. The interviews were generally made face to face, but the interviews that could not be done face to face were made online and by mail. According to the results of the research, the copying method is generally used and direct copying is among the most preferred copying methods. In addition, it has been concluded that copying should be used in education, the method should be used to comprehend visual principles and elements, the artist and their works should be selected in accordance with the level of the student and the subject, the copy should be made one-to-one, the period of the work to be copied should be selected according to the level and desire of the student. In addition, it has been emphasized that the copying method will hinder creativity if it is used outside of its purpose and more than necessary. It has been concluded that technical and artistic knowledge is important in order to see the final version of a work to be copied, to know the stages that the painting has gone through, that copying provides technical development, copying provides visual experience, and students should be informed about the purposes of copying.