Biyoloji öğretmenliği lisans öğrencileri ve mezunlarının orman yangınları konusundaki farkındalıkları
Awareness of biology teachers and candidates on forest fires
  1. Tez No: 821322
  2. Yazar: DİLARA KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışmanın amacı ülkemizin de içinde yer aldığı Akdeniz iklimine bağlı ekosistemlerde ekolojik doğal bir öge olan, orman yangınları konusunda Biyoloji öğretmenliği lisans öğrencileri ve mezunlarının farkındalıklarını ortaya koymaktır. Çalışma grubunu farklı üniversitelerde eğitim görmekte olan biyoloji öğretmen adayları ve farklı okullarda çalışan biyoloji öğretmenleri oluşturmaktadır. ''Biyoloji öğretmenliği lisans öğrencileri ve mezunlarının orman yangınları konusunda farkındalıkları“ nı tespit etmek amacıyla yapılan bu araştırmada nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin harmanlanmasıyla oluşan karma yöntem kullanılmıştır. Nicel veriler için 5'li (beş) likert tipinde ”Orman Yangınları Farkındalık Ölçeği" geliştirilerek SPSS programı yardımıyla analiz edilmiş, nitel veriler için açık uçlu anket soruları kullanılarak elde edilen veriler için betimleme tekniğine yer verilmiştir. Ölçek geliştirme aşamaları tamamlanmış, ölçeğin uygunluğunun saptanması için geçerlilik ve güvenilirlik testleri yapılmıştır. Farkındalık boyutu cinsiyet, yaş, eğitim dönemi, çevre platformlarına üyelik ve çevre ile ilgili haberleri takip etme değişkenlerine göre incelenmiştir. Araştırmaya katılan 129 katılımcıdan elde edilen veriler doğrultusunda değişkenlere göre anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Buna karşılık açık uçlu anket soruları ile elde edilen verilerde biyoloji öğretmen adaylarının ve biyoloji öğretmenlerinin orman yangınları konusunda olan eğitim ihtiyaçları dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to reveal the awareness of biology teachers and candidates about forest fires, which is an ecological natural element in ecosystems connected to the Mediterranean climate, including Turkey. The study group consists of biology teaching students studying at different universities and biology teachers working in different schools. In this research, which was carried out to determine the awareness of biology teaching students and graduates about forest fires, a mixed method formed by blending qualitative and quantitative research methods was used. For quantitative data, a 5-point Likert-type“Forest Fires Awareness Scale”was developed and analyzed with the help of SPSS program, and a descriptive technique was used for the data obtained by using open-ended survey questions for qualitative data. Scale development stages were completed, validity and reliability tests were conducted to determine the scale's suitability. Awareness dimension was examined according to the variables of gender, age, education period, membership in environmental platforms and following environmental news. In line with the data obtained from 129 participants participating in the research, no significant difference was found according to the variables. On the other hand, in the data obtained with open-ended questionnaire questions, the training needs of biology teacher candidates and biology teachers about forest fires draw attention.