Istanbul's ghost stories: Investigating the urban gothic space in Ahmet Ümit's 'A Memento for Istanbul' And Barbara Nadel's 'Land of the Blind'
İstanbul'un hayalet hikayeleri: Ahmet Ümit'in 'A Memento For Istanbul' (İstanbul Hatırası) ve Barbara Nadel'in 'Land of the Blind' (Körler Ülkesi) adlı eserlerinde iİ
- Tez No: 821408
- Danışmanlar: PROF. DR. ADRIANA RADUCANU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez, Ahmet Ümit'in“A Memento For Istanbul”(İstanbul Hatırası) ve Barbara Nadel'in“Land of the Blind”(Körler Ülkesi) adlı eserlerinde İstanbul'un Kentsel Gotik Mekanı olarak temsillerini inceliyor. Çalışma, İstanbul'un kentsel mekanını inceliyor ve geçmiş medeniyetlerin ve imparatorlukların kanı ve anılarıyla hayatletlenen palimpsestik doğasını savunuyor. Ayrıca, eski ve yeninin ve Doğu ile Batının sürekli çekişmesi ve çatışmasına vurgu yapılıyor. Antik kentin çoğunlukla tarihi bölgelerinde ortaya çıkan doğaüstü ve çeşitli ihlaller Gotik ve ilgili alanların teorileri kullanılarak inceleniyor. İlk bölüm Ahmet Ümit'in tarihi polisiye romanı“İstanbul Hatırası”nın Derrida'nın“Hayatletbilim”kavramıyla, Kentsel Gotik bir çerçevede okumasıyla başlıyor. Ek olarak Gotik teorilerle uyumlu olarak şehrin tarihi bir incelemesi yapılıyor. İkinci bölümde, Barbara Nadel'in polisiye romanı“Körler Ülkesi”nde kurban Ariadne Savva ve Negroponte ailesinin kesişen hikayeleri Bakhtin'in Kronotop ve Karnavalesk kavramları ile inceleniyor. Negroponte ailesinin“Gotik Evi”Freud'un“Uncanny”ve Poe'nun tekrarlayan Gotik teması“Canlı gömülme korkusu”ile birlikte ele alınıyor. Ayrıca“Queer Uncanny”ve“Gotik Postmodernism”gibi iki Gotik alt tür de inceleniyor. Üçüncü bölümde Walter Benjamin'in“Flâneur”kavramı kullanılıyor.“İstanbul Hatırası”nın Komiser Nevzat Akmanı ve“Körler Ülkesi”nin Komiser Çetin Ikmen'i Flâneur dedektifler bağlamında karşılaştırılıyor. Flâneur dedektifler gezinti yapma eylemini suçları araştırmak ve bu süreçte Gotik şehri tarihselleştirmek icin amaçlı bir eyleme dönüştürüyorlar. Ayrıca protagonist Ariadne Savva, Woolf'un Flâneuse kavramıyla bir kadın“sokak gezgini”olarak konumlandırılıyor.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the representations of Istanbul as an Urban Gothic Space in Ahmet Ümit's“A Memento For Istanbul”and Barbara Nadel's“Land of the Blind”. The study explores the urban space of Istanbul and argues for its palimpsestic nature, haunted by the blood and memories of the past civilizations and empires that it was once home to. Further emphasis is placed on the constant tug of war between the old and the new and East vs West. The supernatural and various transgressions which are manifested mainly in the historical parts of the urban city are investigated by employing various theories of Gothic and related fields. The first chapter starts with a reading of Ahmet Ümit's historical crime fiction“A Memento for Istanbul”employing an Urban Gothic framework, accompanied by Derrida's concept of“Hauntology”. Furthermore, a survey of the city's history in accordance with the theories is conducted. In the second chapter, in Barbara Nadel's crime fiction“Land of The Blind”, the intersecting stories of the victim Ariadne Savva and the Negroponte family are explored through Bakhtin's Chronotopes and Carnivalesque. The Negroponte's“Gothic House”is discussed by employing Freud's“Uncanny”, together with Poe's recurring Gothic theme,“Fear of being buried alive”. Additionally, two Gothic subgenres are investigated, i.e.“The Queer Uncanny”and“Gothic Postmodernism”. In the third chapter Walter Benjamin's concept the“Flâneur”and Virgina Woolf's concept the“Flâneuse”are employed.