The relationship between mindfulness and sleep quality: The mediating role of smartphone addiction and bedtime procrastination
Bilinçli farkındalık ve uyku kalitesi arasındaki ilişki: Akıllı telefon bağımlılığı ve uyku vaktini ertelemenin aracı rolü
- Tez No: 821414
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE BERNA SARI ARASIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Uyku vaktini erteleme, literatürdeki diğer erteleme türlerinden daha yeni bir alandır ve genellikle yetersiz uyku ve insanların iyi oluşuyla ilişkilendirilmiştir. Bu çalışmada seri aracılık modeli incelenmiştir ve akıllı telefon bağımlılığı ile uyku vaktini ertelemenin, bilinçli farkındalık ve uyku kalitesi arasındaki ilişkiye seri olarak aracılık edeceği varsayılmıştır. Katılımcılar çevrimiçi platformlardan toplanmıştır ve 409 katılımcı anketi doldurmuştur. Çalışmaya dahil edilme kriteri 18 yaş ve üzeri olmaktır. 24 katılımcı yönergeleri takip etmediği için, 385 katılımcının verileri analizlere dahil edilmiştir. Bu çalışmada katılımcılara sunulan veri toplama araçları Demografik Bilgi Formu, Akıllı Telefon Bağımlılık Ölçeği, Uyku Ertelenme Ölçeği ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi'dir. Analizler, seri aracılık modeline destek sağlamıştır. Bilinçli farkındalık, daha düşük akıllı telefon bağımlılığı seviyelerini tahmin ederek, bunun sonucunda daha düşük uyku vaktini erteleme seviyelerini ve daha iyi uyku kalitesini tahmin etmiştir. Bulgular, sınırlamalar, gelecekteki araştırmalar için öneriler ve klinik çıkarımlarla birlikte sonuç bölümünde sunulmuştur. Sonuç olarak, bu çalışmanın bulguları, bilinçli farkındalığın akıllı telefon bağımlılığı ve uyku vaktini ertelemenin uyku kalitesi ile ilişkili olan rolünü desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Bedtime procrastination is a novel field of research compared to the other procrastination types and has often been associated with inadequate sleep and well-being. The present study examined a serial mediation model and hypothesized that smartphone addiction and bedtime procrastination would serially mediate the relationship between mindfulness and sleep quality. Participants were recruited from online platforms and 409 participants filled the survey. The inclusion criteria were being 18 years old and over. Three-hundred-eighty-five of the participants' data were included for the analyses since 24 participants did not follow the instructions. The data collection instruments that were presented to the participants in the present study were demographic information form, Smartphone Addiction Scale, Bedtime Procrastination Scale, and Pittsburgh Sleep Quality Index. The analyses provided support for the serial mediation model. Mindfulness predicted lower levels of smartphone addiction, which in turn predicted lower levels of bedtime procrastination and subsequently better sleep quality. The findings were presented in the concluding part, along with limitations, recommendations for future research, and clinical implications. In conclusion, the findings of the present study support the role of mindfulness on smartphone addiction and bedtime procrastination in relationship with sleep quality.