Türk hukukunda sigorta dolandırıcılığı
Insurance fraud in Turkish law
  1. Tez No: 821412
  2. Yazar: AHMET ÖMER BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN ÜZELTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Sigorta kavramı; toplumsal ve iktisadi hayatta, hak ve özgürlüklerle yakından bağlı olan bir kavramdır; çünkü kişisel ve toplumsal hayatta bireysel ve genel güvenliği sağlayıcı en önemli unsurlardan biridir. Kişilerin ve toplumların hak ve özgürlüklerle, güvenceler içerisinde yaşamalarını sağlayan unsurlardan biri olan güvenlik, kişisel yaşayış kadar toplumsal yaşayışı da etkileyen, onun ilerlemesini sağlayan unsurlardan biridir. Kişisel güvenlik ve sosyal güvenlik şeklinde ikiye ayrılabilen güvenlikte, kişisel güvenliği gerçekleştiren kurumlara biz sigorta kurumu diyoruz. Sigorta kurumu; hastalıkların, doğal afetlerin, yangınların, kazaların doğurduğu zararları gidermekte, tamir etmektedir. Bugün insanın hayatta karşılaştığı pek çok zarar verici olayların yarattığı olumsuz sonuçların ortadan kaldırılmasında hep sigorta kurumlarının rolü bulunmaktadır. Bireysel güvenliği sağlayıcı özel sigortaların yanında toplumun çalışma hayatında Sosyal Güvenlik Kurumu yer almaktadır. Çalışan milyonlarca insanın işsizlik, hastalık, yaşlılık gibi önemli olayların etkilerinin ortadan kaldırılması ya da hafifletilmesi sosyal sigorta kurumları ile sağlanmaktadır. Toplumun birlikte yaşaması açısından bu denli önemli olan sigorta kurumunun son araç olarak devreye giren ceza hukuku yaptırımları ile korunması bu açıdan elzemdir.
Özet (Çeviri)
The concept of insurance is very connected with people's rights and freedom as it is one of the essential elements providing individual and public security for the people in society. Security enables people to live in a free and secure community, and therefore, it helps humankind and society progress. The concept of security is explained in two different forms; personal security and social security. The organizations providing personal security could be defined as insurance organizations. These organizations recover the losses of people from diseases, natural disasters, fires, and accidents. They play a vital role in overcoming the negative impacts of the damaging events around people. In addition to private insurance companies enabling personal security, social security organization operate in working life. Millions of workers' problems, such as unemployment, illness and elderliness, and their side effects are solved or mitigated by social security organizations' efforts. Since insurance is an essential organization for the society, it must be protected and regulated by the criminal law principles.