'the other' at the border: Literary sieges and identity construction
Sınırdaki 'öteki': edebiyatta kuşatmalar ve kimlik inşası
  1. Tez No: 821416
  2. Yazar: FATMA GÖZDE BAKKALSALİHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CHARLES DANIEL SABATOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ulusal bir kimlik yaratmak ve özü şekillendirmek, 20. yüzyılda imparatorlukların çöküşü ile üniter devletlerin kurulması ve artan milliyetçi hareketlerin sonucunda önem kazanmıştır. Toplumda kollektif bir kimlik bilinci oluşturmak adına, farklı ideolojilerin hizmetinde kullanılabilecek bir araç olarak edebiyat kullanılmıştır. İlk olarak 1899 yılında yayımlanan ve Géza Gárdonyi tarafından yazılan Eğri Yıldızları (Egri Csillagok) Türkler üzerinden Macar milli kimliğini oluşturmayı temel alırken, İsmail Kadare tarafından yazılan ve 1970 yılında yayımlanan Kuşatma(Kështjella), bilinmeyen bir Arnavut kalesinin Osmanlılar tarafından kuşatılmasını ele almaktadır. Her iki romanda da Orient – Türkler ortak düşman konumundadır. Bu çalışmada, her iki roman da tarihsel ve dönemsel olarak ve yazıldıkları dönemdeki politik koşullar göz önünde bulundurularak incelenecektir. Andre Gingrich'in Sınır Oryantalizmi ve Stephan Greenblatt'ın Öz Biçimlendirme teorisi her iki romanı da incelemek için kullanılacak ana teorileri oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
In the 20th century, the issue of creating a national identity and fashioning the self gained significant importance as a consequence of the increasing nationalist movements and establishment of the unitary states with the collapse of empires. To create a collective identity consciousness in society, literature was utilized as one of the mediums, as it can be used in the service of different ideologies. First published in 1899, Eclipse of the Crescent Moon (Egri Csillagok) by Géza Gárdonyi focuses on creating the Hungarian national identity through the Turks, whereas The Siege (Kështjella) by Ismail Kadare, first published in 1970, represents the siege of an unknown Albanian citadel by the Ottomans. The Orient – the Turks are the mutual enemy in both novels. In this work, both novels will be studied with their relations to the history and the era, and the political conditions they were written. Frontier Orientalism by Andre Gingrich and Self-fashioning by Stephen Greenblatt will be the main theories to study both literary works.