Bağlanma stili ile cinsel risk alma davranışı arasındaki ilişkide cinsel tutum ve iletişimin aracı rolü
The mediator role of sexual attitudes and communication in the relationship between attachment style and sexual risk-taking behavior
- Tez No: 821432
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAPANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı, bağlanma stilleri ile riskli cinsel davranışlar arasındaki ilişkide cinsel tutum ve cinsel iletişimin aracılık rolünün incelenmesidir. Araştırma yöntemi olarak ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Uygun örnekleme yöntemiyle belirlenen toplam 296 katılımcının, 168'i kadın (%56.28) ve 126'sı (%42.6) erkek olduklarını belirtirken 2 katılımcı (%.7) cinsiyet belirtmemeyi tercih etmiştir. Araştırma verileri; Demografik Bilgi Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II, Hendrick Cinsel Tutum Ölçeği, Cinsel İletişim ve Onay Ölçeği ve Cinsel Risk Alma Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 26 ve Macro Process 4.1 kullanılmıştır. Araştırma kapsamında kullanılan ölçeklerden elde edilen puanların demografik değişkenlere göre kıyaslaması için Bağımsız Gruplar t Testi ve Tek Yönlü Anova Analizi; değişkenler arası ilişkilerin incelenmesinde Pearson Korelasyon Analizi ve aracılık etkisinin test edilmesinde Bootstrap yönteminden faydalanılmıştır. Analiz sonuçları, cinsel tutum ve cinsel iletişimin kaçıngan bağlanma ile cinsel risk alma davranışları arasındaki ilişkide aracı rolü olduğunu göstermiştir. Ancak, kaygılı bağlanma ile cinsel risk alma davranışları arasındaki ilişkide cinsel tutum ve cinsel iletişimin aracı rolü olmadığı tespit edilmiştir. Araştırma değişkenlerinin katılımcılara ilişkin sosyodemografik özelliklere göre kıyaslamaları yapılmış ve araştırma değişkenleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Sonuçlar, literatürdeki bilgiler doğrultusunda değerlendirilmiş, alan uzmanlarına ve gelecekte yapılacak çalışmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study aimed to investigate the mediating role of sexual attitudes and sexual communication in the association between attachment styles and risky sexual behaviors. Employing a relational screening model, a total of 296 participants were selected using a convenience sampling method, with 168 female (56.28%) and 126 male (42.6%), while 2 participants (.7%) chose not to disclose their gender. Data for the research were collected through: Demographic Information Form, Experiences in Close Relationships II Inventory, Hendrick Sexual Attitudes Scale, Sexual Communication and Approval Scale, and Sexual Risk-Taking Scale. For data analysis, SPSS 26 and Macro Process 4.1 were utilized. Independent Samples t Test and One-Way ANOVA were used to compare the scores obtained from the scales based on demographic variables. Pearson Correlation Analysis was applied to explore the relationships between the variables, while the Bootstrap method was used to assess the mediating effect. The results of the analysis proved the mediating role of sexual attitudes and sexual communication in the relationship between avoidant attachment and risky sexual behaviors. On the other hand, no mediating role of sexual attitudes and sexual communication was found in the relationship between anxious attachment and risky sexual behaviors. Furthermore, the research variables were compared based on participants' socio-demographic characteristics, and additional examinations were conducted to explore the relationships between these variables. The findings have been evaluated in alignment with the existing literature, and pertinent suggestions have been offered for experts in the field and potential researchers.