Bloody, bold, and resolute: Dimensions of power in Hamlet, King Lear, and Macbeth
Gaddar, cüretkar, ve kararlı: Hamlet, Kral Lear ve Macbeth'te gücün boyutları
- Tez No: 821444
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİNA CEMİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez, olaydizimleri bir halefiyet sorunu üzerine inşa edilmiş olan, William Shakespeare'in üç tragedyası Hamlet, Kral Lear ve Macbeth'te, karakterlerin gücün farklı yönlerini kullanarak gerçekleştirdikleri eylemler ile olaydiziminin ilerlemesi arasında sembiyotik bir ilişki olduğunu öne sürer. Bu amaçla çalışmada, Aristo'un tragedya tanımı, Steven Lukes'un tanımladığı haliyle güç kavramı ile birlikte kullanılmıştır. Bu etkileşimin dramatik yapının inşasına nasıl katkı sağladığını tespit etmek için, Thomas Pavel'in devinme kavramı üç oyunun olaydizimlerinin ilerleyişlerini göstermek amacıyla kullanılmıştır. İlk bölüm, çalışmanın hangi kuramsal çerçeve içerisinde yürütüldüğünü belirtirken, ikinci bölüm ise karakterlerin eylemleri ile gücün farklı boyutlarını, egemenliği ele geçirme girişimlerinde nasıl kullandıklarına bağlı olarak üç oyunun olaydizimlerinin bir incelemesini içerir.
Özet (Çeviri)
This thesis argues that there is a symbiotic relationship between the actions of characters making use of different aspects of power, and the plot progression in three tragedies by William Shakespeare; Hamlet, King Lear, and Macbeth, whose plots were built upon a problem of succession. For this purpose, the Aristotelian definition of tragedy was used in conjunction with the notion of power as defined by Steven Lukes throughout the study. To identify how this interaction helps build the dramatic structure, Thomas Pavel's concept of move was utilised to pinpoint the plot progression in the three plays. The first part describes the theoretical framework within which the study was conducted, with the second part providing an analysis of the plots of the three plays in relation to the actions by characters and how they act utilising various dimensions of power to serve their attempts at seizing sovereignty.