Diyabetik ayak ülserini önlemede termal değerlendirmenin etkisi: randomize kontrollü çalışma
Effect of thermal assessment in prevention of diabetic foot ulcer: a randomized controlled study
- Tez No: 821456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Diyabetik ayak, hastanede yatış süresini uzatan, yaşam kalitesini azaltan, tekrarlı yatışlara, amputasyon gibi komplikasyonlara ve yaşam kaybına neden olan ciddi bir sorundur. Bu araştırmada, Tip 2 Diyabetes Mellituslu (DM) hastalarda diyabetik ayak ülserini önlemede termal değerlendirmenin etkisini belirlemek amaçlandı. Prospektif paralel, iki kollu (1:1) (termal değerlendirme, kontrol) randomize kontrollü tipteki bu araştırma, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji ve Genel Dahiliye kliniklerinde gerçekleştirildi. Araştırma kapsamına, Ocak 2020- Ocak 2023 tarihleri arasında bu kliniklerde tedavi ve bakım uygulanan 18 yaş ve üzeri, Tip 2 DM tanılı 70 hasta dahil edildi. Randomizasyonla her bir kola 35 hasta atandı. Veri toplayan araştırmacı, hasta, hasta yakınları ve klinik çalışanları grup atamasına körlendi. Araştırma öncesi etik kurul ve kurum izinleri alındı. Kontrol kolundaki tüm hastalara araştırmacı tarafından yapılandırılmış günlük ayak bakım girişimleri uygulandı. Hasta ve yakınlarının telefonuna ayak bakım videosu yüklendi. Kontrol kolundan farklı olarak termal değerlendirme kolundaki hastalara, yatışın ilk günü digital infrared termometre ile araştırmacı tarafından termal değerlendirme uygulandı. Termal değerlendirme eğitim videosu hasta ve yakının telefonuna yüklendi. Tüm hastalar bir yıl boyunca, araştırmacı tarafından iki ayda bir evlerinde kontrol edildi. Veri analizinde, tanımlayıcı istatistikler, Ki-Kare testleri, Bağımsız Örneklem t testi, Mann-Whitney U testi, Tekrarlı ölçümlerde Varyans Analizi, Karışık düzen ANOVA analizi kullanıldı. Her iki çalışma kolunda da diyabetik ayak ülseri oluşmadı. Kontrol kolu ile kıyaslandığında düzenli egzersiz yapma durumu termal değerlendirme kolunda anlamlı olarak daha yüksekti (p=0,04). Metabolik değerler tüm izlemlerde her iki kolda da benzerdi. İdrar albumin değeri, üç izlemde de termal değerlendirme kolunda anlamlı olarak daha yüksekti (p0,05). İstatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte ilk izlemle kıyaslandığında termal değerlendirme kolundaki hastaların ayak bakım sıklığı ikinci ve altıncı izlemlerde yüksekti.
Özet (Çeviri)
Diabetic foot is a serious problem that prolongs hospital stay, decreases quality of life, leads to complications such as rehospitalization and amputation, and causes loss of life. In the study, it was aimed to determine the effect of thermal assessment on preventing diabetic foot ulcer in patients with Type 2 Diyabetes Mellitus (DM). The study designed as a two-arm (1:1) parallel (thermal assessment, control) prospective randomized controlled trial was conducted in the Endocrinology and General Internal Diseases Clinics of Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty. 70 patients older than 18 years and diagnosed with Type 2 DM who were receiving treatment and care in these clinics between January 2020-January 2023 were included in the study. 35 patients were assigned to each arm through randomization. The data collecting researcher, patients, patients' relatives, and clinic workers were blinded to group assignment. Prior to the study, ethics committee approval and institutional permission were obtained. Structured daily foot care interventions were applied by the researcher to all patients in the control arm. Foot care videos were uploaded to the mobile phones of the patients and their relatives. Differently from the control arm, thermal assessment was applied by the researcher to the patients in the thermal assessment arm with a digital infrared thermometer on the first day of the hospitalization. Thermal evaluation training video was uploaded to the mobile phones of the patients and their relatives. All patients were checked in their homes by the researcher every two months for one year. In the analysis of the data, descriptive statistics, Chi-square test, Independent Samples t test, Mann-Whitney U test, variance analysis in repetitive measurements, and mixed-design ANOVA analysis were employed. No diabetic foot ulcer development was observed in any of the two arms. Compared to the control arm, status of doing regular exercises was significantly higher in the thermal assessment arm (p=0.04). Metabolic values were similar in both arms in all follow-ups. Urine albumin value was significantly higher in the thermal evaluation arm in all three follow-ups (p0.05). Although it was statistically insignificant, foot care frequency of the patients in the thermal evaluation arm was higher in the second and sixth follow-ups compared to the first follow-up.