Spor eğitim modelinin ortaokul öğrencilerinin fiziksel aktiviteye ilişkin tutum ve beceri bilgileri üzerindeki etkisi
The effect of sports education model on secondary school students' atti̇tudes and skills regarding physical activity
  1. Tez No: 821472
  2. Yazar: ALİ ERDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı Spor Eğitim Modeli'ne katılan öğrencilerin basketbol branşına özgü beceri bilgilerini ve fiziksel aktiviteye özgü tutumlarını ölçmek ve değerlendirmektir. Çalışmanın araştırma grubunu 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında Van ili Erciş ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir ortaokulda 7. Sınıfta öğrenim gören, yaşları 12 ile 13 arasında değişen; 24 erkek, 29 kız toplam 53 öğrenci oluşturmaktadır. Bu araştırmada deneysel desenlerden tek gruplu ön test-son test kontrol grupsuz desen kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak ortaokul öğrencilerinin fiziksel aktiviteye özgü tutumlarını belirlemeye yarayan Yıldızer ve ark. tarafından geliştirilen“Fiziksel Aktivite Tutum Ölçeği”, Çelik tarafından geliştirilen“Basketbol Oyununa İlişkin Bilişsel Alan Testi”ve basketbola ilişkin psikomotor becerileri ölçmeye yarayan Çelik tarafından geliştirilen“Psikomotor Alan Gözlem Formları”kullanılmıştır. Araştırma öncesinde ön testler alınmış ve sonrasında 12 hafta boyunca haftada 2 ders saati süresince Spor Eğitim Modeli uygulanmıştır. Uygulama sonrasında son testler alınıp araştırma bitirilmiştir. Araştırma sonucunda Spor Eğitim Modeli'nin ortaokul öğrencilerinde basketbola özgü göğüs pası, top sürme, serbest atış ve bilişsel beceri değişkenlerini uygulama öncesine göre olumlu anlamda etkilediği görülmüştür. Diğer yandan öğrencilerin fiziksel aktiviteye özgü tutumlarında uygulama öncesine göre anlamlı bir fark bulunamamıştır. Ayrıca modelin basketbola özgü değişkenler üzerindeki etkisinin cinsiyetler açısından değerlendirilmesi sonucunda duyuşsal alan değişkenlerinden sevgi, isteklilik, sosyalleşme ve özgüven değişkenlerinde; psikomotor alan değişkenlerden göğüs pası ve top sürmede; son olarak bilişsel beceri düzeylerinde cinsiyete göre anlamlı fark bulunamamıştır. Duyuşsal alan değişkenlerinden“fayda”tutumunda ve psikomotor alan değişkenlerinden“serbest atış”becerisinde kız öğrencilerde erkek öğrencilere göre olumlu düzeyde anlamlı fark görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure and evaluate the basketball skill, knowledge and physical activity attitudes of the students participating in the Sports Education Model. The research group of the study consists of a total of 53 students, 24 boys and 29 girls, aged between 12 and 13, studying in the 7th grade in a secondary school affiliated to the Ministry of National Education in the Erciş district of Van province in the 2022-2023 academic year. In this study, a single group (no control group) pretest-posttest design was used among the experimental designs. The“Physical Activity Attitude Scale”developed by Yıldızer, which is used to determine the physical activity-specific attitudes of secondary school students,“Cognitive Field Test for Basketball Game”developed by Çelik and“Psychomotor Field Observation Forms”developed by Çelik, which are used to measure psychomotor skills related to basketball and basketball, were used. Pre-tests were taken before the research. Afterwards, the Sports Education Model was applied for 2 lesson hours a week for 12 weeks. After the application, the posttest were taken and the research was completed. As a result of the research, it was observed that the chest pass, dribbling, free throw and knowledge variables of the Sports Education Model differed significantly in secondary school students compared to the pre-test. On the other hand, no significant difference was found in the physical activity attitudes of the students compared to the pre-application. In addition, the question of whether there is a significant difference according to gender in the basketball-specific variables of the sports education model application was examined. It was determined that there was no significant difference between the variables of gender and love, willingness, socialization, self-confidence, chest passing, dribbling, and cognitive skills. There was a significant difference in the“benefit”attitude from the affective variables and in the“free throw”skill from the psychomotor variables in female students compared to male students.