Kuvvet ve enerji ünitesinin modelle öğretiminin akademik başarı, motivasyon, öz düzenleme becerilerine etkisi
The effect of teaching the force and energy unit with models on academic success, motivation, self-regulation skills
- Tez No: 821488
- Danışmanlar: PROF. DR. PAŞA YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul yedinci sınıf“Kuvvet ve Enerji Ünitesinin”konusunun öğretiminde model etkinlikleri kullanılmasının öğrencilerin akademik başarı, fen öğrenme motivasyonları ve öz-düzenleme becerilerine etkisini incelemektir. Araştırmada karma yöntem kullanılmış olup,“ön test-son test kontrol gruplu”deneme modeline göre gerçekleştirildi. 40 öğrenci ile yürütülen çalışmada akademik başarı için nicel veriler; bilgi, kavrama, uygulama basamaklarını içeren 30 sorudan oluşma“Kuvvet ve Enerji Başarı Testi”ile elde edildi. Modelle öğretimin deney grubu üzerine motivasyon etkisini 23 maddeden oluşan“Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği”ve öz-düzenleme becerilerine etkisini ise 16 maddeden oluşan“Algılanan Öz-Düzenleme Ölçeği”uygulanarak elde edildi. Nitel veriler için gözlem tekniği ve yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanarak gerekli veriler toplandı. Uygulama sürecinde kontrol grubu öğrencileri beş hafta boyunca Milli Eğitim Bakanlığı Fen Bilimleri Öğretimi Programının öngördüğü yöntemler ile dersler işlenirken, deney grubu öğrencilerine beş hafta boyunca modele dayalı fen öğretimi kullanılarak dersler işlendi. Deney grubuna dersler işlenirken; ölçek modeller, pedagojik modeller, analojik modeller, simgesel-sembolik modeller, haritalar-diyagramlar-tablolar, kavram süreç modelleri… vb. model türleri kullanıldı. Yapılan çalışmada model destekli öğretimin deney grubu öğrencilerin akademik başarılarını, fen öğrenme motivasyonlarını ve öz-düzenlemelerini olumlu olarak anlamlı derecede etkilediği tespit edildi. Çalışma sonuçlarının literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of using model activities in teaching the“Force and Energy”in the seventh grade of a secondary school on students' academic achievement, self-regulation skills, and science learning motivation. A mixed method was used for the study, and it was conducted according to the experimental model of“pre-test-post-test-control group”. In the study conducted with 40 students, quantitative data for academic achievement was obtained using the“Force and Energy Achievement Test, which consists of 30 questions covering the levels of knowledge, comprehension, and application. The motivational effect of the model teaching on the experimental group was determined using the 23-item ”Motivational Scale for Science Learning“ and the effect on self-regulation skills using the 16-item ”Perceived Self-Regulation Scale." Data were collected using observation and semi-structured interview questions for qualitative data. During the application process, students in the control group were taught for five weeks using the methods prescribed in the Science Education Programme of the Ministry of National Education, while students in the experimental group were taught for five weeks using model-based science education. In teaching the lessons to the experimental group, scale models, pedagogical models, analogue models, symbolic-symbolic models, map-diagram-tables, concept-process models, etc. were used. The study shows that model-based instruction positively affected the academic achievement, motivation and self-regulation of students in the experimental group. It is hoped that the results of the study will contribute to the literature.