Kur'ân-ı Kerim'de r-ş-d kökü ve semantik analizi
R-sh-d root in the Qur'an al-Kareem and its semantic analysis
  1. Tez No: 821489
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN NAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma giriş, iki ana bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. İlk bölümde r-ş-d kökünün semantik analizi yapılmıştır. Klasik ve modern sözlüklerden yararlanılarak bu kökün türevleri ve anlam çerçevesi ortaya konmuştur. Bu kökle yakın anlamlı kelime kökleri ile karşıt anlamlı kelime kökleri ayrı başlıklarda incelenmiştir. Ayrıca bu kökten türeyen kelimelerin nüzul öncesi dönemdeki kullanımıyla ilk dönem İslam kaynaklarındaki kullanımı incelenmiştir. İkinci bölümde ise r-ş-d kökünden türeyen kelimelerden Kur'ân-ı Kerim'de yer alanlar ilgili başlıklar altında incelenmiştir. Bu bölümde âyetlerin dilbilimsel tahlili yapılmış, daha sonra tefsir eserlerindeki bilgiler incelenerek kelimelerin anlam çerçevesi hakkında bilgi toplanmıştır. Bu âyetler Türkçe meallerden de incelenerek kelimelerin anlamları ile ilgili farklı görüşlerin bir araya getirilmesi sağlanmıştır. Bu çalışma r-ş-d kökünün temel anlamının tarihî süreç içerisinde değişmediğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte Kur'ân-ı Kerim'de bu kelimeler bağlama göre farklı anlamlar ifade edebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study consists of an introduction, two main sections, and a conclusion. In the first section, a semantic analysis of the root r-sh-d is conducted. Utilizing classical and modern dictionaries, the derivatives and the semantic framework of this root are presented. The roots with similar meanings and the roots with opposite meanings have been examined under separate headings. Furthermore, the usage of words derived from this root in the pre-Islamic period and their usage in early Islamic sources are examined. In the second section, the words derived from the r-sh-d root that are found in the Qur'an are examined under relevant headings. In this section, linguistic analysis of the verses was conducted, followed by examining the information in exegesis works to gather knowledge about the semantic framework of the words. These verses are also examined in Turkish translations to bring together different perspectives on the meanings of the words. This study demonstrates that the fundamental meaning of the r-sh-d root has not changed throughout the historical process. However, in the Qur'an, these words can express different meanings depending on the context.