Ulusal ve uluslararası muhasebe standartları açısından değerleme
Valuation according to national and international accounting standards
- Tez No: 821508
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY TURAN TURABOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
İşletmenin finansal durumunu ve faaliyet sonuçlarını yansıtan finansal tablolar, işletme ile ilgili çeşitli kişi ve kurumların bilgi ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bu nedenle finansal tabloların; gerçeğe uygun, karşılaştırılabilir ve tarafsız olarak hazırlanması gerekir ki, bu da bazı kurallar çerçevesinde hazırlanmalarıyla mümkün olur. Finansal tabloların hazırlanmasında özellikle değerleme işleminin önemi çok büyüktür. Değerleme işlemi, kullanılan ölçülere göre işletmenin finansal durumunu ve faaliyet sonuçlarını etkilemektedir. Çünkü farklı yöntem ve ölçüler, farklı finansal tabloların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Diğer bir ifade ile finansal tablolar, değerleme işleminin sonuçlarını yansıtır. Bu nedenle değerleme ölçüleri, muhasebe uygulamalarında önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada, Türkiye Muhasebe Standartları ve Uluslararası Muhasebe Standartları ile Türkiye'de uygulamada olan Vergi Usul Kanunu, Türk Ticaret Kanunu, Sermaye Piyasası Kurulu ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu düzenlemelerinde yer alan değerlemeye ilişkin düzenlemeler karşılaştırmalı olarak ele alınmaktadır. Bu çerçevede, değerleme konusunda Uluslararası Muhasebe Standartları, Türkiye Muhasebe Standartları, Sermaye Piyasası Kurulu ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu düzenlemeleri arasında uyum olduğu ancak Vergi Usul Kanunu ile Türk Ticaret Kanunu'nun ne birbirleri ile ne de diğer düzenlemelerle benzerlik göstermediği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Financial statements that reflect the financial position and operation results, supply the need of people and institutions interested with the business. On this account, financial statements must be prepared truthful, comparable and impartial and this is possible when financial statements is prepared with in the framework of some regulations. Valuation is very important in the process of preparing financial statements. Valuation can change the financial position and operation results according to the valuation measures. In other words, financial statements reflect the results of valuation. Thus, valuation measures are important in accounting applications. In this study, valuation related regulations; Turkish and International Accounting Standards and also other applicaitions applied in Turkey like Tax Law, Turkish Commerce Law, Accounting Practices Principles of Banking Regulation and Supervision Agency and also regulations of Capital Markets Board of Turkey are researched comparatively. In this context, it is exposed that there is a harmony among The International Accounting Standards, Turkish Accounting Standards, Accounting Practices Principles of Banking Regulation and Supervision Agency and regulations of Capital Markets Board of Turkey, but Tax Law and Turkish Commerce Law are niether similar to each other nor resemble to other regulations.