Karşılıklar, koşullu borçlar ve koşullu varlıkların TMS/TFRS, BOBİ FRS ve MSUGT kapsamında karşılaştırılması
Comparisons of provisions, contingent liabilities and contingent assets under TAS/TFRS, FRS for LMEs and MSUGT
  1. Tez No: 743662
  2. Yazar: ECE ERTOP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT BİTLİSLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmayla Karşılıklar, Koşullu Borçlar ve Koşullu Varlıklar, ülkemiz Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliğleri ve standartlar içerisinde yer verilen Türkiye Muhasebe Standartları (TMS) 37 ile Büyük ve Orta Boy İşletmeler İçin Finansal Raporlama Standardı (BOBİ FRS) bölüm 19 dâhilinde incelenerek temel konulardaki hükümlerinin karşılaştırılması, benzer ve farklı yönlerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Öncelikle, karşılık kavramı genel hatlarıyla açıklanmış, ilgili ulusal ve uluslararası muhasebe standartlarında söz konusu kavramlara detaylı olarak yer verilmiştir. Yasal mevzuatlar açısından karşılıkların ayrılma durumları, standartlar açısından kapsamları, uygulanış şekilleri, ölçme kriterleri ve bunun yanında raporlama gereklilikleri ve uygulanmasına yönelik bilgilere yer verilmiştir. Çalışmada, karşılıklar, koşullu borçlar ve koşullu varlıkların örnek uygulamalar üzerinden muhasebe sistemine ve standartlara göre, gerçekleşen olaylara yönelik uygun olan ölçme yöntemleri ve yapılması gereken kayıtlar gösterilmeye çalışılmıştır. Ayrıca ülkemizde karşılıkların kayıtlara alınması, değerlemesi ve raporlamasını barındıran düzenlemeler ile standartlar arasındaki hüküm farklılıklarının mevcut olduğu tespit edilmekle birlikte, TMS 37 ile BOBİ FRS bölüm 19'un büyük ölçüde benzerlik gösterdiği de saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine Provisions, Contingent Liabilities and Contingent Assets within the framework of our country's General Communiqué on Application of Accounting System, Turkish Accounting Standards (TAS) 37, and Financial Reporting Standard for Large and Medium-sized Entities (BOBI FRS) Section 19 in order to compare the provisions of the main issues and reveal the similarities and differences among them. First of all, the concept 'provision' is explained in general terms, and then the concepts pertaining to the relevant national and international accounting standards are fleshed out in detail. With regard to the legal regulations, the separation of provisions, their scopes concerning their standards, the way of their application, their measurement criteria as well as reporting requirements and information on their implementation are provided. In the study, the present study attempts to demonstrate the appropriate measurement methods for the actual events and the necessary records according to the accounting system and standards through sample applications of provisions, contingent liabilities and contingent assets. Furthermore, it has been determined that there are differences in provisions between the regulations and standards in terms of the recording, valuation and reporting of provisions in our country, and it has also been determined that TAS 37 and BOBI FRS section 19 are largely similar.