Gözetim toplumu bağlamında dijital teknolojinin taraftar olgusu üzerindeki etkisi: Passolig uygulaması
The effect of digital technology on the phenomenon of fans in the context of the surveillance society: Passolig application
- Tez No: 821512
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ YENĞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yapılan bu araştırmada futbol taraftarlarının passolig uygulamasına yönelik tutumlarının ve fantastik taraftar olma düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya farklı takımların taraftarı olan 43 kadın ve 219 erkek olmak üzere toplam 263 taraftar katılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde“Kişisel Bilgi Formu”,“Passolig Tutum Ölçeği”ve“Taraftarlık Düzeyi Anketi”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analiz sürecinde SPSS 22.0 programında Mann Whitney U Testi ve Kruskall Wallis H Testinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonunda taraftarların passolig uygulamasına yönelik tutumlarının genel anlamda olumlu olduğu ve aktif olarak passo kart kullandıkları bulunmuştur. Bunun yanında katılımcıların fantastik taraftarlık düzeylerinin orta seviyenin üzerinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to examine the attitudes of football fans towards passolig application and their level of being fantastic fans. A total of 263 fans, 43 women and 219 men, who are supporters of different teams, participated in the research. In the data collection process of research, 'Personal Information Form', 'Passolig Attitude Scale" and 'Fandom Level Questionnaire' were used. During the analysis process of the data obtained, Mann Whitney U Test and Kruskal Wallis H Test were used in SPSS 22.0 program. At the end of the study, it was found that the attitudes of the fans towards the passolig application were generally positive and they actively used passo cards. In addition, it was observed that the level of fantastic fandom of the participants was above the medium level.