Weldability process and post-weld mechanical and microstructural analysis of different steels
Farklı çeliklerin kaynaklanabilirliği ve kaynak sonrası mekanik ve mikroyapısal analizi
  1. Tez No: 821519
  2. Yazar: YASİN SANCAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN SARIKAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüzde farklı özellikteki malzemelerin kaynağı çeşitli kaynak yöntemleri ile yapılabilmektedir. Gaz metal ark kaynağı, ergitme esaslı kaynak işlemleri arasında en yaygın olarak kullanılan kaynak yöntemlerinden biridir. Gaz metal ark kaynağı uygulanabilirlik açısından birçok avantaja sahiptir ve metal imalat sanayinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Kaynak kalitesi, kaynak işlemi sırasında uygulanan sınır koşullarına bağlıdır. Farklı alaşım özelliklerine sahip çelik malzemelerin gaz altı kaynağı yöntemiyle birleştirilmesi imalat sanayi, havacılık, savunma sanayi ve otomotiv sanayi gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada farklı özelliklere sahip düşük alaşımlı çelik malzemeler gaz altı kaynağı yöntemiyle çeşitli sınır koşulları altında birleştirilmiştir. Kaynak sonrası numunelere mekanik testler uygulanarak mekanik davranışları detaylı olarak incelenmiştir. Mekanik özelliklerin detaylı olarak incelendiği deney tasarımında Taguchi L9 ortogonal dizilimi için prosesin üç seviyeli değişkeni olan kaynak hızı, kaynak akımı ve kaynak voltajı kullanılmıştır. Bu çalışmada 10 mm kalınlığında St37 ve St52 düşük alaşımlı çelik malzemeler, SG-2 elektrot teli kullanılarak V alın kaynağı yöntemi ile birleştirilmiştir. Mekanik dayanım kapsamında optimum kaynak parametreleri netleştirilerek değişkenlerin katkısı detaylı olarak değerlendirilmiş ve tanımlanan değişkenler altında en yüksek darbe dayanımı 35 V, 330 A ve 250 mm/dk kaynak hızı şartlarında elde edilmiştir. Elde edilen optimum parametreler ile birleştirilen üç malzemeye artık gerilmeleri azaltarak mekanik mukavemeti artırmak için temperleme işlemleri uygulanmıştır. Daha sonra temperleme işleminin mekanik özelliklere ve mikroyapıya etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Dissimilar materials with different properties can be joined by various welding methods under different boundary conditions. Gas metal arc welding (GMAW) is one of the most widely used welding methods among the melting-based welding processes. GMAW has many advantages in terms of applicability and extensively used in the metal manufacturing industry. In practice joining dissimilar steel sheets frequently conducted however weld quality strongly dependent to boundary conditions during the welding process. Joining dissimilar alloy steels by GMAW finds applications various industries such as manufacturing, aviation, defense and automotive. Therefore, in this study 10 mm thick dissimilar steel sheets are joined by GMAW under various boundary conditions. Post weld mechanical and microstructural behaviors are investigated in detail. For the process in experimental design three level variables of parameters i.e., welding speed, welding current and welding voltage were used for the Taguchi L9 orthogonal array where tensile, impact and hardness tests were conducted, and microstructural properties investigated in detail. Frequently used dissimilar St37 and St52 steel sheet materials with a thickness of 10 mm were joined with 'V' butt weld and SG-2 electrode wire. In terms of mechanical strength, the contribution of each variable was evaluated in detail and optimum welding parameters were clarified with gray relational analysis as 35 V, 330 A and 250 mm/min. Tempering processes with three level were applied to the optimum materials to increase the mechanical strength. Then, the effect of tempering process on mechanical properties and microstructure was investigated in detail.