Design and synthesis of an amphiphilic phthalocyanine for self-assembling nanostructures
Kendiliğinden düzenlenen nanoyapılar için amfifilik ftalosyanin tasarımı ve sentezi
  1. Tez No: 821518
  2. Yazar: AYBİKE KARAYEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FABIENNE DUMOULIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Fotodinamik terapi, ışığa duyarlı ajanların belirli dalga boyundaki kızılötesi ışıkla uyarılması sonucu moleküler oksijenle tepkimeye girip enerjisini aktararak onu singlet oksijene dönüştürmesidir. Bu tepkime sonucunda ortaya çıkan singlet oksijen ve radikaller, ışık gönderilen bölgedeki doku ve hücrelerin yok edilmesini sağlar. Kanser tedavisinde radyoterapi ve kemoterapi gibi tedavi yöntemlerine daha etkili ve az yan etkiye sahip bir alternatif sunar. Bu projede hedef ftalazom ismi verilen ve çift tabakası kısmen ya da tamamen kendiliğinden düzenlenebilen amfifilik lipid sübstitüe ftalosiyaninlerden oluşan yapıların hazırlanmasıdır. Ftalozomlar, ışıkla uyarıldığında fotodinamik etki gösterir.
Özet (Çeviri)
Photodynamic therapy is the excitation of light-sensitive agents named photosensitizers, with light of a certain wavelength (preferentially near infrared), reacting with molecular oxygen and transferring its energy to convert it to singlet oxygen. The resulting singlet oxygen and other radicals/reactive oxygen species cause the destruction of tissues and cells in the irradiated area. It offers a more effective and less side-effect alternative to treatment methods such as radiotherapy and chemotherapy in cancer treatment. The aim of this project is to prepare amphiphilic phthalocyanines likely to be inserted or to form nanostructures called phthalosomes that will have increased photodynamic efficiency.