Posner'ın program türlerine göre sosyal bilgiler dersi öğretim programına ilişkin öğretmen görüş ve deneyimleri
Teachers' views and experiences on social studies curriculum according to posner's curriculum types
  1. Tez No: 821531
  2. Yazar: HİLAL ULUKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYÜP YURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez çalışmasında, Posner'ın tanımladığı beş program türüne göre sosyal bilgiler öğretmenlerinin görüş ve deneyimleri merkezinde 2018 sosyal bilgiler dersi öğretim programının incelenmesi amaçlanmaktadır. 2022-2023 eğitim-öğretim yılında, Bursa şehrinin merkez ilçelerindeki devlet okullarında görev yapan ve ölçüt örnekleme yöntemiyle belirlenen toplam 8 sosyal bilgiler öğretmeninin gönüllü katılımıyla gerçekleştirilen araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseni kullanılarak yürütülmüştür. Bu doğrultuda sosyal bilgiler öğretmenleriyle gerçekleştirilen derinlemesine görüşmeler ve yarı yapılandırılmış görüşme formu yoluyla toplanan bulgular betimsel analiz yoluyla çözümlenmiştir. Verilerin analizi sonucunda bulgular, resmi program; uygulanan program, ihmal edilen program, örtük program ve ekstra program olmak üzere 5 temada sunulmuştur. Elde edilen bulgulardan hareketle sosyal bilgiler öğretmenlerinin resmi programa dair çoğunlukla olumsuz düşüncelere sahip olduğu; uygulamada resmi programa bağlı kalma konusunda zayıf bir tutum sergilediği, ölçme ve değerlendirme boyutunun ihmal edildiği, ağırlıklı olarak olumlu örtük mesajların verildiği ve resmi programı destekleyecek ekstra program faaliyetlerinin mevcut olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda gerekli tartışmalar yapılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the 2018 social studies curriculum in the center of the opinions and experiences of social studies teachers according to the five curriculum types defined by Posner. The research, which was carried out with the voluntary participation of a total of 8 social studies teachers working in public schools in the central districts of Bursa City in the 2022-2023 academic year and determined by criterion sampling method, was conducted using the phenomenology design, one of the qualitative research methods. In this direction, the findings collected through in-depth interviews with social studies teachers and semi-structured interview forms were analyzed through descriptive analysis. As a result of the data analysis presented, the findings are in 5 themes: The official curriculum, operational curriculum, hidden curriculum extra-curriculum and null curriculum. Based on the findings, it was concluded that social studies teachers mainly had negative opinions about the official curriculum, had a weak attitude towards adhering to the official curriculum in practice, the measurement and evaluation dimension was neglected, and mainly positive implicit messages were given. There were no extra curriculum activities to support the official curriculum. In this context, necessary discussions were made, and suggestions were made.