Sekizinci sınıf Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi konularının öğretimi ile ilgili yapılan lisansüstü tezlerin eğilimleri (1997-2023)
Tendencies of graduate thesis related to teaching the eighth grade The Republic of Turkey History of Revolutionary and Ataturkism course (1997-2023)
  1. Tez No: 821585
  2. Yazar: BETÜL BALTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER TANGÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk İnkılap Tarihi, Education and Training, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul sekizinci sınıf düzeyinde okutulan Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi konuları ile ilgili 1997-2023 yılları arasında yayımlanan yüksek lisans ve doktora tezlerini farklı değişkenler çerçevesinde inceleyerek bu tezlerin eğilimlerini ortaya koymaktır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin analizi için betimsel analiz seçilmiştir. Araştırmanın verileri YÖK Ulusal Tez Merkezi veri tabanından izinli olarak erişilebilen ve 1997-2023 yılları arasında sekizinci sınıf Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük konuları üzerine yazılan bütün tezlerdir. Yapılan araştırmaya göre alanla ilgili 92 adet lisansüstü teze ulaşılmıştır. Araştırmada incelemeye alınan tezlerin yıl, araştırmacı cinsiyeti, üniversite, enstitü, anabilim dalı, tür, danışman unvanı, araştırma yöntemi, araştırma deseni, veri toplama aracı, çalışma-örneklem grubu, çalışma-örneklem grubu büyüklüğü, konusu, amaçları, ulaştıkları sonuç, tespit ettikleri sorun, ve önerilerine göre dağılımları belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük konuları ile ilgili en fazla tez 2019 yılında yayımlanmış olup erkek araştırmacılar kadın araştırmacılara kıyasla alanla ilgili daha fazla tez yürütmüşlerdir. En fazla tez Gazi Üniversitesi bünyesinde yayımlanmıştır. Doç. Dr. danışmanlığında yürütülen tezler diğer unvanlara göre en fazladır. Yüksek lisans tezleri, doktora tezlerine göre alana yönelik oldukça fazla sayıda araştırma gerçekleştirmiştir. İncelenen tezlerde en çok nicel yöntem kullanılmıştır. Tezlerin araştırma konuları ise en çok dersin içeriğine yönelik yöntem uygulamaları ve öğretim materyalleri planlamaları üzerinedir. Araştırma kapsamında incelemeye alınan tezler en çok ders saatinin yetersiz olmasının konuların verimli işlenmesini engellediği sonucu ile dersin öğretiminde yeni yaklaşımların ve öğretim materyallerinin çeşitlendirilerek kullanılmasının öğrencilerin derse karşı tutumunu ve akademik başarılarını arttırdığını tespit etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the tendencies of these theses by examining the master's and doctoral theses published between 1997-2023 on the subjects of the Turkish Republic Revolution History and Kemalism course taught at the eighth grade level in secondary school. The research was carried out with document analysis, one of the qualitative research methods. Descriptive analysis was chosen for the analysis of the reserach data. The data of the research are all theses, which can be accessed with permission from the YÖK National Thesis Center database, and written between the years 1997-2023 on the eighth grade Turkish Republic Revolution History and Kemalism. According to the research, 92 postgraduate theses related to the field were reached. Year, gender of the researcher, university, institute, department, type, title of advisor, research method, research design, data collection tool, study-sample group, study-sample group size, subject, aims, conclusion, determination of the theses examined in the research. their distribution according to their problems and suggestions were determined. According to the results of the research, the most theses on the History of Turkish Revolution and Kemalism were published in 2019, and male researchers conducted more theses on the field compared to female researchers. Most theses were published in Gazi University. Assoc. Dr. theses conducted under his supervision are the highest compared to other titles. Master's theses have carried out quite a lot of research in the field compared to doctoral theses. In the theses examined, the quantitative method was used mostly. The research topics of theses are mostly on method applications and teaching materials planning for the content of the course. in the scope of the research As a result of the theses examined, it was determined that the insufficient number of course hours prevented the subjects from being taught efficiently, and that the diversified use of new approaches and teaching materials in the teaching of the course increased the attitudes of the students towards the course and their academic success.