İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin türkiye cumhuriyeti inkılâp tarihi ve atatürkçülük dersindeki atatürkçülükle ilgili konulara hazır bulunuşluk düzeyleri
Being ready of students in 8th classes primary schools for the history of turkey republic revolution and the lessons of the system of reforms and development introduced by ataturk
- Tez No: 218451
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. SERHAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk İnkılap Tarihi, Education and Training, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma ile İlköğretim 8. sınıf Türkiye Cumhuriyeti İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük öğretim programında yer alan Atatürkçülük konularına öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeyinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda araştırma problemi ile daha önceki yıllarda ilköğretim müfredatında yer alan Atatürkçülük konularından hareket ile ?İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin Türkiye Cumhuriyeti İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersindeki Atatürkçülükle ilgili konulara hazır bulunuşlukları yeterli düzeyde midir?? sorusuna cevap aranmıştır.Araştırmanın evreni Kastamonu il merkezinde bulunan ilköğretim okulları ve bu okullardaki sekizinci sınıf öğrencileridir. Örneklem olarak rastlantısal yöntemle Kastamonu il merkezinde bulunan altı ilköğretim okulu belirlenmiştir. Bu okullar Ali Fuat Darende İlköğretim Okulu, Candaroğulları İlköğretim Okulu, Darende İlköğretim Okulu, Merkez İlköğretim Okulu, Gazipaşa İlköğretim Okulu, Şerifebacı İlköğretim Okullarıdır. Araştırma verilerini elde etmek için araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testi, evrende yer alan Ali Fuat Darende İlköğretim Okulunda iki adet ön test uygulanarak testin geçerliliği belirlenmiştir. Başarı testi, örneklem seçilen ilköğretim okullarında 588 öğrenciye uygulanmış, araştırma güvenilir ve geçerli kabul edilen 486 veri ile gerçekleştirilmiştir.Araştırma sonucuna göre ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin ?Türkiye Cumhuriyeti İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük? dersindeki Atatürkçülükle ilgili konulara hazır bulunuşluklarının olduğu fakat beklenilen düzeyde olmadığı belirlenmiştir. Bununla ilgili olarak söz konusu dersin işlenişinde öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeylerinin belirlenerek dikkate alınması, mevcut öğretim programı ile hazır bulunuşluk düzeyi arasındaki ilişkinin öğretmen tarafından gözetilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study, It is aimed to be ready of students in 8th classes prımary schools for the hıstory of Turkey republic revolution and the lessons of the system of reforms and development introduced by Ataturk.At this point, It is met to need for being ready of students in 8th classes prımary schools for the hıstory of turkey republıc revolutıon and the lessons of the system of reforms and development introduced by Ataturk with the research problem.The population of research is the students of the 8th classes of primary schools in Kastamonu city center. It İs selected six primary school in Kastamonu city center with Random method. These are Ali Fuat Darende Primary School,Candaroğulları Primary School, Darende Primary School, Merkez Primary School,Gazipaşa Primary School and Şerifebacı Primary School.For getting datas, validity of the test was designated with ?Success Test? which was developed by the researcher, was carried out two preliminary test in Ali Fuat Darende Primary School. This test was made 588 students in selected these primary schools and 486 datas that is accepted for reliable and validty reasearch.According to research results, It is understood that studets in 8th classes of the primary schools have being ready for he lesson of the history of Turkey republic revolutıon and the lessons of the system of reforms and development ıntroduced by Ataturk but It can?t be hoping quality.At this point, It is reached that being ready quality of students have to be designated, paid attention for the performing of this lesson and the relationship between being ready quality and existing situation have to be looked after by the teacher.