The effect of cryptocurrencies on diverse portfolios
Kripto paraların portföy çeşitlendirmesindeki etkisi
- Tez No: 821586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA DUBE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı kripto para birimlerinin iyi çeşitlendirilmiş portföylere dahil edilmesi durumunda herhangi bir fayda sağlayıp sağlamadığını incelemektir. Kripto para birimlerinin çeşitlendirilmiş bir portföydeki performansları, standart para birimi ve emtiaların performansıyla karşılaştırılmaktadır. Optimal portföyler, iki varlık, üç varlık ve dört varlık portföyleri için maksimum Sharpe Ratio'nun yanı sıra Global Minimum varyansa göre oluşturulur ve her durumda elde edilen çeşitlendirme etkileri diğer varlıklarla, yani standart para birimi olarak USD/TRY ve emtia olarak altın ile karşılaştırılır. Bizim çalışmamızda altın ve örneklemimizdeki tüm para birimlerinin piyasa portföyüne eklendiği en kapsamlı durum olan dört varlık durumu için analizlerimizi hem ana örneklem periyodunda (04/05/21 - 28/04/23), hem de 04/29/22 - 28/04/23 tarihlerini kapsayan“Covid-19 sonrası dönem”ve 29/04/22 – 02/03/23 tarihlerini kapsayan Covid-19 sonrası – 6 Şubat 2023 depremi öncesi alt dönemleri için tekrarladık. Her optimal portföy için çeşitli risk ve getiri ölçütleri hesaplandı. Sonuçlarımız, kripto para birimlerinin genel olarak portföy çeşitlendirmesi için iyi bir araç olabileceğini gösteriyor. Örnek dönemimiz için Etherium'un, çeşitlendirilmiş portföylerde Bitcoin'e kıyasla daha iyi performans gösterdiği gözüküyor.
Özet (Çeviri)
We examine whether cryptocurrencies provide any benefits if they are included in the well diversified portfolios. Their performance in a diversified portfolio is compared to those of standard currency and commodities. Optimal portfolios are created based on maximum Sharpe Ratio as well as on Global Minimum variance for two-asset, for three-asset and for four-asset portfolios, and the diversification effects obtained in each case are compared with the other assets, namely USD/TRY as standard currency and gold as commodity. For the four asset case, which is the most comprehensive case, where all types of currencies along with gold are added to the market portfolio, we repeat our analyses for the period of 04/05/21 - 04/28/23, which is the“main sample”period, for he“post-Covid-19 era,”which includes the sub-sample period of 04/29/22 - 04/28/23, and for the“post-Covid-19 pre-Feb 6”period, which covers 04/29/22 – 02/03/23 excluding the period of the Feb. 6, 2023 great earthquake disaster in Turkey from the post-Covid-19 period. For each optimal portfolio, various risk and return metrics are estimated and compared. Our results show that cryptocurrencies can be good instruments for portfolio diversification in general. For our sample period, Etherium seems to perform better in diversified portfolios compared to Bitcoin.