Anadolu türkülerinin iki keman için düzenlenmesi ve keman teknikleri açısından analizi
The arrangement of Anatolian folk songs for two violins and analysis in terms of violin techniques
- Tez No: 821601
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL GÖK AKÇAKOYUNLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Performansları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada Anadolu türküleri iki keman için düzenlenerek keman teknikleri açısından analiz edilmiştir. Anadolu'daki 7 coğrafi bölgeden birer adet olmak üzere toplam 7 adet türkü üzerinde çalışılmıştır. Türkülerin seçilme aşamasında TRT repertuvarına ait birçok türkü müzikal olarak incelenerek ait olduğu yörenin ezgisel ve ritmik özelliklerini taşıyor olması göz önünde bulundurulmuştur. Seçilen türkülerin iki keman için düzenlenmesi aşamasında çeşitli keman teknikleri kullanarak türkülerdeki ezgisel ve ritmik yapıların, özlerini koruyarak aktarılmasına dikkat edilmiştir. Düzenlemelerde müzikal bütünlüğü sağlama amacıyla nüans ve artikülasyon ifadelerine, birlikte çalma becerisine katkı sağlama amacıyla partiler arasında eşitlik ve iletişime yer verilmiştir. Düzenlemeleri notaya aktarma aşamasında Finale Notepad 2014.5 programından yararlanılmıştır. Çalışmada, bilimsel araştırma yöntemlerinden genel tarama modeli ve içerik analiz modelinden yararlanılmıştır. Giriş bölümünün içeriğinde; çalışmanın konusuna, amacına, önemine, çalışmada belirlenen sayıltılara, sınırlılıklara, tanımlara, ilgili araştırmalara ve kullanılan yönteme yer verilmiştir. 1. bölümde Anadolu'da Müzik konusunu oluşturan kavramlar sistematik bir biçimde, genelden özele doğru bir örüntü dahilinde açıklanmıştır. 2. bölümde; Keman, Türkiye'de Keman Eğitimi ve Keman Teknikleri'ne yer verilmiştir. 3. bölümde araştırmaya konu edilen iki keman için düzenlenen 7 Anadolu türküsünün özgün derlemeleri ve iki keman için düzenlemeleri ritmik ve ezgisel olarak ayrı ayrı incelenmiş, düzenlemelerin müzikal yorum analizlerine yer verilmiştir. Sonuç kısmında araştırmanın problem durumlarına yönelik sonuçlara, öneriler kısmında konuyla ilgili diğer problemleri gidermeye yönelik bazı önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Anatolian folk songs were arranged for two violins and analyzed in terms of violin techniques. A total of 7 folk songs, one from each of the 7 geographical regions in Anatolia, were studied. During the selection of folk songs, many folk songs belonging to the TRT repertoire were examined musically, and it was taken into account that they had the melodic and rhythmic characteristics of the region they belonged to. During the arrangement of the selected folk songs for two violins, attention was paid to convey the melodic and rhythmic structures of the folk songs by preserving their essence by using various violin techniques. In the arrangements, nuance and articulation expressions were included in order to provide musical integrity, and equality and communication between the parties in order to contribute to the skill of playing together. Finale Notepad 2014.5 program was used in the stage of transferring the arrangements to the notes. In the study, general scanning model and content analysis model, which are scientific research methods, were used. In the content of the introductory part; The subject, purpose, importance of the study, the assumptions determined in the study, limitations, definitions, related studies and the method used are included. In the first chapter, the concepts constituting the subject of Music in Anatolia are explained systematically, in a pattern from general to specific. In the 2nd part; Violin, Violin Education in Turkey and Violin Techniques are included. In the third chapter, the original compilations of 7 Anatolian folk songs for the two violins and their arrangements for the two violins were analyzed separately as rhythmic and melodic, and the musical interpretation analyzes of the arrangements were included. In the conclusion part, the results about the problem situations of the research are given, and in the suggestions part, some suggestions for solving other problems related to the subject are given