Gebelerde kişilik özellikleri ve evlilik doyumunun cinselliğe ilişkin tutum ve inançlarla ilişkisi
The relationship between personality traits and marital satisfaction with the attitudes and beliets regarding about sexuality among pregnat women
  1. Tez No: 821600
  2. Yazar: ŞEYDANUR GÜLCAN CEHRİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİME ESRA MERAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Gebelikte cinsellik fizyolojik ve psikolojik birçok faktörden etkilenmektedir.Bu çalışma, gebelerde kişilik özellikleri ve evlilik doyumunun cinselliğe ilişkin tutum ve inançlarla ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yapılan çalışma, bir üniversite hastanesinin kadın doğum polikliniğine başvuran 447 gebe üzerinde yürütülmüştür. Veriler araştırmacı tarafından oluşturulan tanıtıcı bilgi formu, Gebelikte Cinsel Mitler Ölçeği (GCMÖ), Evlilik Yaşamı Ölçeği (EYÖ)“ ve ”Uluslararası Kişilik Envanteri Kısa Formu (IPISV)“ ile toplanmıştır. Verilerin analizinde; sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma, t testi, varyans analizi (ANOVA), pearson korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Gebelerin %62,9'u 25-34 yaş aralığında, %43,2'si nullipar ve %36,5'i 34-40. gebelik haftaları arasındaydı. Gebelerin, GCMÖ puan ortalamasının 59,23±17,83; EYÖ puan ortalamasının 38,45±8,56; olduğu, olumlu (dışa dönük, uyumlu, sorumlu, duygusal olarak dengeli ve gelişime açık) ve olumsuz kişilik özelliklerine (”içe dönük“, ”düşmanca“, ”dağınık“, ”duygusal olarak dengesiz“ ve”gelişime kapalı“) benzer düzeyde sahip oldukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Sexuality during pregnancy is affected by many physiological and psychological factors. This study was conducted to determine the relationship between personality traits and marital satisfaction in pregnant women, with attitudes and beliefs about sexuality. This descriptive and relationship-seeking study was conducted on 447 pregnant women who applied to the obstetrics clinic of a university hospital. The data were collected with the introductory information form created by the researcher, Attitudes and Beliefs Scale about Sexuality during Pregnancy (ABSSP), the Marital Life Scale (MLS) and the“International Personality Inventory Short Form (IPISV)”. In the analysis of data; number, percentage, mean and standard deviation, t test, analysis of variance (ANOVA), pearson correlation analysis and multiple regression analysis were used. 62.9% of pregnant women are in the age range of 25-34, 43.2% are nulliparous and 36.5% are 34-40. was between weeks of pregnancy. The mean ABSSP score of the pregnant women was 59.23±17.83; MLS mean score was 38.45±8.56; Possesses positive (extroverted, harmonious, responsible, emotionally stable and open to development) and negative personality traits (“introverted”,“hostile”,“messy”,“emotionally unstable”and“developmental”) at a similar level.