Investigation of buckling and modal analysis of stiffened panels
Güçlendirilmiş entegre panellerin burkulma ve modal analiz incelemesi
  1. Tez No: 821609
  2. Yazar: SONGÜL ACAR AŞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Teknoloji gelişimine öncülük eden havacılık endüstrisinin, malzeme ve imalat yöntemlerine olan katkıları her geçen gün daha da artmaktadır. Alışılmış yöntemlerinin dışına çıkarak ya da mevcut yönteme inovasyon getirerek mühendisliğin tüm imkanlarını kullanmaya devam etmektedir. Hava araçları yapılarında oldukça sık kullanılan güçlendirilmiş entegre panelleri genellikle farklı bağlantı yöntemleri ile yekpare olmayacak şekilde tasarlanmaktaydı. Güçlendirilmiş entegre panellerin yekpare üretim inovasyonu hava araçlarındaki montaj sürelerinin düşmesinde etkin rol oynamıştır. Bunun yanı sıra montaj için kullanılacak bağlantı elemanı ve yapıştırıcı malzemelerin kullanımını da ciddi miktarda azalttığını söyleyebiliriz. Bu çalışmada güçlendirilmiş entegre panelin davranışını analiz etmek için sonlu elemanlar yöntemi (FEM) kullanılmıştır. Panel yüzeyinde güçlendirici elemanlar bulunmaktadır. FEM modeli, paneli çeşitli yükleme koşulları altında simüle etmek için kullanılır ve panelin mukavemetini, sertliğini ve genel davranışını belirlemek için sonuçlar analiz edilir. Çalışma, güçlendirilmiş entegre panelin mukavemetini ve sertliğini arttırmada çok önemli bir rol oynadığını ve test ortamının FEM ortamında doğru simüle edilmesinin kritik öneme sahip olduğunu vurgulamıştır
Özet (Çeviri)
The contributions of the aviation industry, which leads the technology developments, to the material science and manufacturing methods are increasing day by day. It continues to use all the possibilities of engineering by going beyond its usual methods of by bringing innovation to the existing method. Stiffened integrated panels, which are frequently used in aircraft structures, were generally designed not to be monolithic with different connection methods. The innovation of monolithic manufacturing of stiffened integrated panels has played an active role in reducing assembly times in aircraft. In addition, we can say that it significantly reduces the use of fasteners and adhesive materials to be used for assembly. This study employs the finite element method (FEM) to analyze the behavior of a stiffened integrated panel. The panel is composed of a thin plate with stiffeners attached to its surface. The FEM model is used to simulate the panel under various loading conditions and the results are analyzed to determine the panel's strength, stiffness, and overall behavior. The study emphasized that it is critical to accurately simulate the test environment in the FEM environment, as the reinforced integrated panel plays a crucial role in increasing the strength and rigidity. The results of this study can be used to design and analyze similar structures in the future.