Osmanlı Askerî Eğitim Sisteminde ödül ve ceza uygulaması: Dersaadet Askerî İdadisi Rumî 1264-1265 Tarihli Ceza Defteri transkripsiyonu ve değerlendirmesi
Reward and punishment practice in the Ottoman Military Education System: Dersaadet Askerî İdadisi Punishment Book Dated Rumî 1264-1265 transcription and evaluation
- Tez No: 821621
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERİYA TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harp Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Harp Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Osmanlı askerî eğitim tarihi çalışmaları açısından ceza defterlerinin kaynak değeri oldukça yüksektir. Öğrencilerin nasıl bir eğitim aldığı, nasıl disiplinize edildikleri, nasıl cezalandırıldıkları bu defterler içerisinden takip edilebilmektedir. Mektep içerisinde karşılaşılan gündelik olaylar ve bu olaylara karşı gösterilen tutum, girilen kayıtlar sayesinde rahatlıkla takip edilebilir. Rumî 1264-1265 tarihli ceza defterine baktığımızda, defterin kapsadığı dönem içerisinde mektep içerisinde gelişen olayları takip etmek ve bunların değerlendirmesini yapmak mümkün olmaktadır. Benzer ceza defterlerinin değerlendirilmesinin yapılması, konunun bütüncül olarak ele alınmasına olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In terms of Ottoman military education history studies, the resource value of penal notebooks is quite high. What kind of education the students received, how they were disciplined and how they were punished can be followed through these notebooks. The daily events encountered in the school and the attitude towards these events can be easily followed through the records entered. When we look at the punishment book of Rumi dated 1264-1265, it is possible to follow the events that developed in the school during the period covered by the book and to evaluate them. Evaluation of similar punishment books will allow the issue to be handled holistically.