Uluslararası hukukun yaptırım problemine Özel Hukuk perspektifinde alternatif çözüm: Yapay zeka
An alternative solution to the sanction problem of international law in Private Law perspective: Artificial intelligence
  1. Tez No: 821643
  2. Yazar: YASEMİN ÖZBİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTLUHAN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Yapay zekâ her geçen gün hayatımızda daha önemli bir yer edinmektedir. Ancak farklı dinamiklerden beslenen hukuk alanında yapay zekâ gibi algoritma temelli bir yapının hangi aşamalarda faydalı olabileceği ve verimli sonuçlar üretebileceği hala düşünülmektedir. Uluslararası hukukta ise kural koyma, kurallara uyulmasını sağlama ve ihlal halinde yaptırım uygulama gibi yetkilerin ne şekilde dağıtılacağı uluslararası hukukun alanına giren farklı sorular olarak karşımıza çıkmakta ve bu kapsamda yapay zekanın günlük yaşamımızda eriştiği nokta da göz önüne alındığında; yapay zekanın, farklı değer yargıları yahut çıkar temelli davranış ve düşünceler sebebi ile zaman zaman manipüle olabilen ya da farklı sistemler içerisinde etkisi azalan hukukun karar ve yaptırım sistemlerinin bir parçası haline gelip gelemeyeceği tartışılmalıdır. Bu kapsamda işbu çalışmada uluslararası hukukta kuralların uygulanması ve uyulmaması halinde uygulanacak olan yaptırımlardaki zafiyetli alanlar için güncel teknolojik imkanlarından biri olan yapay zekâ uygulamalarının bir destek ve çözüm işlevi olup olamayacağı tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence is gaining a more important place in our lives day by day. However, in the field of law, which is fed by different dynamics, it is still considered at what stages an algorithm-based structure such as artificial intelligence can be useful and produce useful results. In international law, on the other hand, how to distribute the powers such as making rules, ensuring that the rules are followed and imposing sanctions in case of violation are different questions that fall within the scope of international law, and considering the point that artificial intelligence has reached in our daily life; It should be discussed whether artificial intelligence can become a part of legal decision and sanction systems, which can be manipulated from time to time due to different value judgments or interest-based behaviors and thoughts, or whose effect is diminished within different systems. In this context, in this study, it will be discussed whether artificial intelligence applications, one of the current technological possibilities, can be a support and solution function for the weak areas in the implementation of the rules in international law and the sanctions to be applied in case of non-compliance.