Antrenörlerin engelli öğrencilere öğretmeye yönelik tutumlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of coaches' attitudes to teach students with disabilities in terms of various variables
- Tez No: 821642
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKAİ ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı antrenörlerin engelli öğrencilere eğitim verirken sergilemiş oldukları tutumları belirlemektir. Araştırmaya Karadeniz bölgesinde çalışan antrenörler arasından rastgele seçilen 282 kişi katılmıştır. Katılımcılar kamuda görev yapan 79 kadın ve 203 erkek antrenörlerdir. Araştırmada betimsel yöntem kullanılmıştır. Betimsel yöntem var olan durumu belirten bir durum saptamasıdır. Ölçme aracı olarak yalnızca bir ölçek kullanılmıştır. Öğretmenlerin engelli öğrencilere öğretmeye yönelik tutum ölçeği, kişisel bilgiler ve 22 maddeden oluşmaktadır. Ayrıca ölçek dört alt boyuttan oluşmaktadır. Tutumlar, boyutlar ve genel tutum toplamlarına göre değerlendirilir. Ölçek boyutları davranışsal amaç, öznel normlar, algılanan davranışsal kontrol, davranışa yönelik tutumlar ve genel tutum toplamıdır. Nicel verilerin analizinde veriler normal dağıldığı için, parametrik testlerden t testi ve ANOVA testleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda genel tutum ölçeği puanına bakıldığında antrenörlerin engelli öğrencileri öğretmeye yönelik tutumları olumlu iken bu olumlu tutumları yordayan bazı değişkenler tutumlarda etkili iken bazılarını etkili olduğu görülmemiştir. Antrenörlerin tutumlarının etkisinde özel norm alt boyutunun etkili olduğu görülmekle birlikte genel tutumları olumludur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the attitudes of the trainers while teaching disabled students. 282 people randomly selected among the trainers working under the Ministry of Youth and Sports in the Black Sea region participated in the research. The participants are 79 female and 203 male trainers working in the youth sports provincial and district directorates of the youth sports ministry. Descriptive method was used in the research. The descriptive method is a situation determination that indicates the current situation. Only one scale was used as a measurement tool. The scale of teachers' attitudes towards teaching disabled students consists of personal information and 22 items. In addition, the scale consists of four sub-dimensions. Attitudes are evaluated in terms of dimensions and overall attitude totals. Scale dimensions are behavioral purpose, subjective norms, perceived behavioral control, attitudes towards behavior, and general attitude total. Since the data were normally distributed in the analysis of quantitative data, t-test and ANOVA tests from parametric tests were used. As a result of the research, when the General Attitude Scale score is examined, it is seen that while the attitudes of the trainers towards teaching disabled students are positive, some variables that predict these positive attitudes are effective on the attitudes, while others are not. Although it is seen that the special norm sub-dimension is effective in the effect of the attitudes of the trainers, their general attitudes are positive.