Dinamik yetenekler, açık inovasyon ve firma performansı arasındaki ilişki
The relationship between dynamic capabilities, open innovation and firm performance
- Tez No: 821658
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ZEHİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Firmalar değişken ve zorlu çevre şartları altında rekabette öne geçebilmek için giderek daha fazla dış kaynaklara odaklanmaktadırlar. Bu odaklanmayla birlikte önemi daha fazla artan dinamik yetenekler ve açık inovasyon kavramlarının ise firma performansı ile ne düzeyde ilişkili olduğu hala tam anlamıyla açıklanabilmiş değildir. Bu tez çalışmasının amacı, dinamik yeteneklerin açık inovasyon uygulamaları üzerindeki etkisini daha iyi anlamak, aynı zamanda dinamik yetenekler, açık inovasyon ve firma performansı arasındaki doğrudan ve dolaylı ilişkililerin açıklanmasına yardımcı olmaktır. Çalışma kapsamında veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. 2022-2023 yıllarında Marmara Bölgesinde faaliyet gösteren orta ve büyük ölçekteki 227 firmadan toplamda 619 anket toplanmıştır. Firma yöneticilerinden ve kıdemli çalışanlardan toplanan 619 anket firma düzeyine indirgenerek 227 firma verisi ile çalışmanın analizleri yapılmıştır. Kısmi en küçük kareler temelli yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak araştırmanın hipotezleri test edilmiştir. Araştırma kapsamında yapılan analizler sonucunda dinamik yetenekler ile açık inovasyon arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda hem dinamik yeteneklerin hem de açık inovasyonun firma performansı ile olumlu yönde bir ilişkisinin olduğu ve açık inovasyonun her iki boyutunun da dinamik yetenekler ve firma performansı ilişkisinde aracılık etkisinin olduğu bulunmuştur. Ayrıca içten dışa açık inovasyonun, dıştan içe açık inovasyon ile firma performansı arasındaki tam aracı rolü ve dıştan içe açık inovasyonun, dinamik yetenekler ile içten dışa açık inovasyon arasındaki tam aracı rolü çalışmanın bulguları arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Firms are increasingly focusing on external resources in order to stay ahead of their competitors under rapidly changing and challenging environmental conditions. The dynamic capabilities and open innovation concepts, which have become more important with this focus, are still not fully explained to what extent they are related to firm performance. This study seeks to gain a deeper understanding of how dynamic capabilities affect open innovation practices, as well as to help explain the direct and indirect relationships between dynamic capabilities, open innovation and firm performance. In the context of the study, a questionnaire was employed to collect data. A total of 619 questionnaires were collected from 227 medium and large sized firms operating in the Marmara Region between 2022 and 2023. 619 questionnaires collected from firm managers and senior employees, and these questionnaires were reduced to the company level and analyzes of the study were made with 227 firm data. The hypotheses of the research were tested by using partial least squares structural equation modeling (PLS-SEM). As a result of the analysis, it was concluded that there is a significant relationship between dynamic capabilities and open innovation. It has also been found that both dynamic capabilities and open innovation have a positive relationship with firm performance, and both dimensions of open innovation have a mediating effect on the relationship between dynamic capabilities and firm performance. In addition, other findings of the research include the full mediator role of outbound open innovation between inbound open innovation and firm performance, and the full mediator role of inbound open innovation between dynamic capabilities and outbound open innovation.