Regional power politics: The behavior and motivations of regional powers in settings of conflict and coalition
Bölgesel güç politikası: Bölgesel güçlerin çatışma ve koalisyon ortamlarında davranışları ve motivasyonları
  1. Tez No: 821668
  2. Yazar: ÇAĞLA MAVRUK CAVLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FREDERIC S. PEARSON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Wayne State University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Soğuk Savaş sonrası Uluslararası İlişkilerde bölgesel güçlerin incelenmesine yönelik ilgi yeniden canlanmıştır. Akademisyenler, dünya siyasetinde önemli aktörler olarak bölgesel güçlere giderek daha fazla ilgi göstermiş ve bölgesel güçlerin dış politikasını çalışmışlardır; ancak çok az sayıda çalışma, bölgesel güçlerin davranışlarını kapsamlı ve karşılaştırmalı olarak tartışmıştır. Bu çalışmanın amacı, bölgesel güçlerin dış politika strateji ve davranışlarını kapsamlı ve karşılaştırmalı olarak analiz ederek daha iyi anlaşılmasını sağlamaktır. Bu çalışma, bölgeler arası işbirliği ve çatışmayı konu alan önceki çalışmalardan farklı olarak, bölgesel hegemonların ve büyük güçlerin stratejik eğilimlerinin ve motivasyonlarının nedenleri ile bunların bölgesel işbirliği ve çatışma üzerindeki etkilerine odaklanmaktadır. Ayrıca bu çalışma, Hegemonik İstikrar Teorisinden (HİT) yola çıkarak, bölgesel ve küresel hegemonların dış politika stratejileri arasındaki benzerlik ve farklılıkları araştırmayı da amaçlamaktadır. Soğuk Savaş sonrası döneme odaklanan bu çalışmada, HİT önerilerinin bölge düzeyinde uyarlanmasını test etmek için bölgesel işbirliği ve çatışmaya ilişkin genel toplu veri analizi kullanılmaktadır. Bu çalışma aynı zamanda farklı bölgesel güç türlerinin derinlemesine bir analizini sunmak için Brezilya (müttefik ve örtüşmeyen vaka), Güney Afrika (müttefik olmayan ve örtüşmeyen üye), Hindistan (müttefik olmayan ve örtüşen vaka), Almanya (müttefik ve örtüşmeyen vaka) ve İran'ı (müttefik olmayan ve örtüşen vaka) içeren yapılandırılmış ve odaklanmış vaka karşılaştırması yöntemini de kullanmaktadır. Toplu veri analizi, HİT önerilerinin bölge düzeyinde uyarlanmasını desteklemiştir; bu da HİT'in bölgesel düzeyde uygulanabilir olduğunu ortaya çıkarmıştır. Toplu veri analiziyle tutarlı olarak, karşılaştırmalı vaka çalışması yöntemi, her ne kadar bölgesel koşullar, materyal kapasiteler ve örtüşen üyelik faktörleri bölgesel bir hegemonyanın dış politika stratejilerini ve davranışlarını etkilese de, bölgesel hegemonyanın bölgesel çatışmalara müdahalesiyle ve bölgesel işbirliğini teşvikiyle istikrar sağlayıcı bir rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
After the Cold War, International Relations has seen a resurgence of interest in the study of regional powers. Scholars have been paying increasing attention to regional powers as important actors in world politics and studying their foreign policy, but few if any studies have discussed the behaviors of regional power comprehensively and comparatively. The purpose of this study is to gain a better understanding of regional power foreign policy strategies and behaviors by analyzing them comprehensively and comparatively. Unlike previous studies on cooperation and conflict within regions, this study focuses on the reasons for the strategic tendencies and motivations of regional hegemons and great powers and their effects on regional cooperation and conflict. Moreover, departing from Hegemonic Stability Theory, this study also aims to explore similarities and differences between regional and global hegemonic foreign policy strategies. With its focus on the post-Cold War period, this study uses an overall aggregate data analysis of regional cooperation and conflict to test region-level adaptation of HST propositions. This study also uses the method of structured and focused case comparison to present an in-depth analysis of different types of regional powers including Brazil (an allied and non-overlapped case), South Africa (an un-allied and non-overlapped case), India (an un-allied and overlapped case), Germany (an allied and non-overlapped case), and Iran (an un-allied and overlapped case). The aggregate data analysis supported region-level adaption of HST propositions which revealed that HST is applicable to regional-level. Consistent with the aggregate data analysis, the comparative case study method illustrates that even though regional conditions, material capabilities, and the overlapped membership factor affect foreign policy strategies and behaviors of a regional hegemon, regional hegemony plays a stabilizing role with its intervention in regional conflicts and promotion of regional cooperation.