Dış İlişkiler (FRUS) belgeleri bağlamında İsrail'in kuruluş sürecine ABD'nin etkisinin analizi
Analysis of the effect of the USA on the period of establishment of Israel in the context of the Foreign Relations (FRUS) documents
- Tez No: 821670
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ÖZDAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Bölgesel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Türkiye'de Orta Doğu üzerine yapılan çalışmalarda, İsrail üzerine çok fikir beyan edilen ancak hakkında çok az eserin olduğu bir devlettir. Çalışmamızın amacı İsrail'in kuruluş sürecini Neoklasik Realist çerçeveden analiz etmektir. Çalışmamızda ABD'nin ise İsrail'in kuruluş sürecinin başından itibaren etkin güç olduğu ortaya çıkarılmıştır. Daha detaylı bir biçimde belirtirsek ABD,“Hazırlık Dönemi”nde diaspora ve sivil bürokrasinin çabaları ile sürece dahil olmuş, Dönemin sonunda ise Filistin'de sahada bir gerçeklik yaratarak Siyonistleri eşit muhataplar haline getirmiştir. Bahse konu etkinin bağlamında“Politik Muğlaklık Dönemi”adını verdiğimiz ikinci evrede ABD Başkanı ve Seçilmiş Toplumsal Seçkinlerin oluşturduğu Kongre arasında tam bir uyum söz konusuyken, sivil ve askeri bürokrasinin Siyonist Proje'ye destek vermediği tespit edilmiştir. Sonuç olarak seçilmişlerin mutlak hâkimiyetine dayanan ABD'nin kendine özgü yönetim sisteminin desteği ve diasporanın yoğun faaliyeti sayesinde 15 Mayıs 1948'de İsrail kurulmuş ve ABD İsrail'i tanıyan ilk devlet olmuştur. Siyonist Proje'nin başarıya ulaşmasında ise Soğuk Savaş'ın iki kutuplu düzeninin, Orta Doğu enerji denkleminin ve Amerikan Büyük Stratejisi'nin temel bir etkisi olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
In the studies on the Middle East in Turkey, Israel is a state where many opinions have been expressed about her but very few studies have been conducted on her. The aim of our study is to analyze the establishment process of Israel according to the Neoclassical Realist framework. In our study, it has been revealed that the USA had been an effective power since the beginning of the establishment process of Israel. To put it in more detail, in the“Preparatory Period”the USA was involved in the process with the efforts of the diaspora and civil bureaucracy, and at the end of the period, she made the Zionists equal interlocutors by creating facts on the ground. In the context of the said effect, in the second phase which we call the“Period of Political Ambiguity”, there was complete harmony on the Zionist Project between the Congress, which was formed by the elected social elites, and the President of the USA. On the other hand, it was determined that the civil and military bureaucracy did not support the Zionist Project during the Period of Political Ambiguity. As a result, with the support of the unique American system, which is based on the absolute dominance of the elected, and the intense activity of the diaspora, Israel was established on May 15, 1948, and the USA became the first state to recognize. It is possible to say that the bipolar order of the Cold War, the Middle East energy equation and the American Grand Strategy had a fundamental impact on the success of the Zionist Project.