The examination of alternative assessment methods used by EFL teacher educators in online learning environments
Yabancı dil olarak İngilizce öğretmen yetiştiricilerinin çevrimiçi öğrenme ortamlarında kullandıkları alternatif değerlendirme yöntemlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 821675
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZKAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT AKAYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmanın amacı, İngilizce öğretmen yetiştiricilerin uzaktan eğitimde kullandıkları alternatif değerlendirme yöntemlerini, bu değerlendirmelerin uygulanmasında kullanılan dijital araçları ve platformları ve öğretmen yetiştiricilerin bu değerlendirmelere ilişkin düşüncelerini araştırmaktır. Bu amaçla, bu çalışmada fenomenolojik araştırma deseni kullanmıştır. Çalışma, Türkiye'deki çeşitli üniversitelerin İngilizce Öğretmenliği bölümlerinde çevrimiçi dersler veren 18 öğretmen yetiştirici yapılan görüşmeler yoluyla nitel veriler toplamıştır. Ek olarak, bu araştırmaya güvenilirlik sağlamak için bu öğretmen yetiştiricilerden değerlendirmelerine yönelik örnekler toplanmıştır. Toplanan nitel veriler içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiş ve dört farklı tema altında kategorize edilmiştir. Çalışmanın bulguları, öğretmen yetiştiricilerin, öğrencilerine örnek olmak amacıyla çevrimiçi derslerde alternatif değerlendirme yöntemlerini, geleneksel yöntemlerden daha fazla kullanmayı tercih ettiklerini ortaya koymuştur. Ayrıca, öğretmen yetiştiriciler, alternatif değerlendirmelerinde, değerlendirme amacıyla ve gelecekteki mesleki yaşamlarında kendilerine örnek olması için çeşitli dijital araçlar ve platformlar kullanmışlardır. Bununla birlikte, bu araştırma, alternatif değerlendirme yöntemlerinin ve dijital araç ve platformların kullanımının sunduğu sayısız avantaja rağmen, öğretmen yetiştiricilerin çevrimiçi eğitimde alternatif değerlendirmeleri kullanırken çok sayıda zorlukla karşılaştıklarını da ortaya koymuştur. Dolayısıyla, bu zorlukların ele alınmasında tüm eğitim paydaşları arasında iş birliğinin çok önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Aksi takdirde, daha etkili değerlendirmeler sunma ve daha yetkin öğretmenler yetiştirme çabaları, sosyal ve ekonomik sınırlamalar ve alan uzmanlarına danışılmadan alınan kararlar nedeniyle boşa gitmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the alternative assessment methods employed by EFL teacher educators in online education, the digital tools and platforms utilized in the application of these assessments, and the perceptions of teacher educators regarding those assessments. Accordingly, this study employed a phenomenological research design to examine the teacher educators' perceptions of alternative assessments in online education. The study gathered qualitative data through interviews with 18 teacher educators who teach online courses in the department of English Language Teaching at various universities in Türkiye. Additionally, assessment samples from these teacher educators were collected to provide triangulation to this research. The collected qualitative data were analyzed using the content analysis method and were categorized into four distinct themes. The study's findings revealed that teacher educators displayed a higher preference towards utilizing alternative assessment methods as opposed to traditional methods in online courses, with the aim of setting an example for their students. Furthermore, teacher educators employed diverse digital tools and platforms for their alternative assessments for the sake of assessment and to provide examples to them for their future professional lives. Nonetheless, this investigation also found out that teacher educators encountered numerous challenges when implementing alternative assessments in online education, despite the numerous affordances presented by the utilization of those assessment methods and the digital tools and platforms. Therefore, the results of this study suggest that assessment in online courses poses greater challenges and collaboration among all education stakeholders is crucial in addressing these challenges. Otherwise, efforts to deliver more effective assessments and train more competent teachers are wasted due to social and economic limitations and decisions made without consulting field experts.