Vergi uyuşmazlıklarında yeni bir çözüm tolu olarak kanun yolundan vazgeçme müessesesinin değerlendirilmesi
Evaluation of the status of voiding law as a new resolution in tax disputes
  1. Tez No: 821744
  2. Yazar: SERAP KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN YENİÇERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
“Vergi Uyuşmazlıklarında Yeni Bir Çözüm Yolu Olarak Kanun Yolundan Vazgeçme Müessesesinin Değerlendirilmesi”adlı yüksek lisans tezi; 07.12.2019 tarihli 7194 sayılı Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un 27. maddesinin, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nun mülga 379. maddesini yeniden düzenlemesiyle Türk Vergi Hukuku'na girmiş ve 2020 yılı itibariyle uygulamaya başlanmış olan“Kanun Yolundan Vazgeçme”müessesesini ayrıntılarıyla incelemeyi amaçlar. Henüz çok yeni olan ve karma bir nitelik taşıyan müessesenin ayrıntılarını ortaya koyarken temel alınan konular, vergi uyuşmazlıklarının idari ve yargısal çözüm yollarıdır. Zira Kanun Yolundan Vazgeçme Müessesesi, yargısal çözüm yolundan, idari çözüm yoluna geçmiş, iki alanın da ayrıntılarını içeren bir vergi uyuşmazlığı çözüm yoludur. Literatür tarama yöntemiyle hazırlanmış olan tezin konusu“Kanun Yolundan Vazgeçme”'nin uygulaması, benzer çözüm yollarıyla karşılaştırılması, vergi uyuşmazlıklarının çözüme kavuşturulması açısından işlevsel olup olmadığını araştırmaktır. 7194 sayılı Kanun'un madde gerekçesinde de ortaya konulduğu üzere, bu müessesenin yargı mercilerinin iş yüklerini hafifleterek vergi alacağını kısa yoldan Hazine'ye aktarma amacına hizmet edip etmediği, faydalı ve eleştirel yönleri ve eksiklikleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda ülkemizde sık sık vergi affı uygulamalarına başvurulduğundan kanun yolundan vazgeçme müessesenin kullanılmadığı ve etkinliğinin bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the status of voiding law as a new resolution in tax disputes, aims to examine in detail the institution of“Abandonment of the Law”which was re-arranged with the amendment of the Digital Service Tax dated 07.12.2019 and numbered 7194 and the Law on Amending Some Laws and the Decree Law No. 375, and the abolished article 379 of the Tax Procedure Law No. 213. and started to be implemented as of 2020. While revealing the details of the institution, which is still very new and has a mixed character, the main subjects are the administrative and judicial resolution of tax disputes. Because the Institution of Withdrawal from Legal Remedies is a tax dispute resolution solution that has passed from judicial resolution to administrative resolution and includes the details of both areas. The subject of the thesis, which has been prepared by the literature review method, is to investigate whether it is functional in terms of the application of Withdrawal from Legal Remedies, comparing it with similar solutions, and resolving tax disputes. As it is stated in the justification of the article of the Law No. 7194, it has been tried to reveal whether this institution serves the purpose of transferring the tax receivables to the Treasury by reducing the workload of the judicial authorities, and its useful and critical aspects and deficiencies. As a result of the study, it has been determined that since tax amnesty practices are frequently applied in our country, the institution of abandoning the legal remedy is not used and has no effectiveness.