Determination of optimum inter-row and intra-row spacing in some hybrid maize (Zea mays L.) varieties under Kirkuk conditions
Kerkük koşullarında bazı hibrit mısır (Zea mays L.) çeşitlerinde optimum sıra arası ve sıra üzeri mesafenin belirlenmesi
- Tez No: 821788
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN KUŞVURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, Irak'ın Kerkük Bölgesi Yaychee şehrinde bazı hibrit mısır (Zea mays L.) çeşitlerinde (Ç1: Sagunto, Ç2: Konsens, Ç3: Cadiz, Ç4: ZP 684, Ç5: Ronaldinio ve Ç6: Kilomeris) optimum sıra arası (50 ve 70 cm) ve sıra üzeri(10, 15 ve 20 cm) mesafesini belirlemek amacıyla, 2022 yılı ilkbahar döneminde, tesadüf blokları bölünen bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. En erken tepe ve koçan püskülü çıkarma 70 cm sıra aralığında belirlenmiştir. Bununla birlikte, sıra arası mesafenin 50 cm'den 70 cm'ye çıkması durumunda; yaprak alanı, bitki boyu, bitki başına koçan sayısı, koçan uzunluğu, koçanda sıra sayısı, sıradaki tane sayısı, koçan ağırlığı, koçanda tane sayısı, 300 tane ağırlığı, biyolojik verim, ham protein ve yağ oranlarında dikkate değer bir artış meydana gelmiştir. Diğer taraftan, en yüksek tane verimi ve hasat indeksi değerleri 50 cm sıra aralığında yapılan ekimlerden elde edilmiştir. Bitki sıklığı bakımından sıra üzeri ekim mesafesi 10 cm'den 15 cm veya 20 cm'ye çıktığında tepe ve koçan püskülünde %50'ye kadar azalma olduğu, ayrıca tane verimi bakımından da önemli düzeyde düşüşler meydana geldiği belirlenmiştir. En yüksek yaprak alanı, bitki boyu, bitki başına koçan sayısı, koçan boyu ve çapı, koçandaki tane sayısı, sıradaki tane sayısı, koçan ağırlığı, koçanda tane ağırlığı, 1000 tane ağırlığı, ham protein ve yağ oranı değerleri 20 cm sıra üzeri mesafesinde elde edilmiştir. En yüksek biyolojik verim 10 cm sıra üzeri mesafesinde tespit edilirken, hasat indeksi ise 15 cm'de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out during the spring season of 2022 at the Yaychee, Kirkuk Governorate, Iraq, to determine the optimum inter-row (50 and 70 cm) and intra-row (10, 15, and 20 cm) spacing in some hybrids of maize (V1: Sagunto, V2: Konsens, V3: Cadiz, V4: ZP 684, V5: Ronaldinio, and V6: Kilomeris).“A randomized complete block design (RCBD) was used to design the field experiment layout in a split-split plot with three replications. The earlier tasseling and silking dates were obtained by sowing on inter-row at 70 cm spacing. In addition, increasing the space between lines from 50 to 70 cm significantly increased ear leaf area, plant height, number of ears per plant, ear length, number of grains per row, number of rows per ear, weight, number of grains per ear, 1000-grain weight, biological yield, crude protein, and oil contents. On the other hand, the highest grain yield ha-1 and harvest index were obtained by sowing maize on 50 cm inter-row spacing. Increase in the inter-plant distance from 10 to 15 or 20 cm caused about 50% decrease in the number of male and female flowers. The plant height, number of ears per plant, highest values of ear leaf area, number of rows per ear, ear length and diameter, number of grains per row, ear weight, and number of grains per ear, 1000-grain weight, crude protein, and oil contents were produced from sowing maize with 20 cm intra-row spacing. Increasing the plant spacing from 10 to 15 and 20 cm resulted in a significant reduction in the grain yield. Although the highest biological yield per ha was produced”from sowing maize with 10 cm intra-row spacing, the harvest index was produced with 15 cm intra-row spacing.