Standart ve İngilizce ağırlıklı öğretim programlarının öğrenci öz yeterlikleri ve öğretmen görüşleri kapsamında incelenmesi
Examining standard and english teaching programmes in terms of students' self-efficacy beliefs and teachers' opinions
- Tez No: 821859
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIM ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, standart ve İngilizce ağırlıklı öğretim programlarını öğrenci öz yeterlikleri ve öğretmen görüşleri kapsamında incelemektir. Yöntem: Çalışmada nicel ve nitel verilerin ilişkilendirilmesi sebebi ile karma yöntem, nicel ve nitel verilerin eş zamanlı toplanıp analiz edilmesinden sonra analiz sonuçlarının karşılaştırılarak/ilişkilendirilerek yorumlanması nedeniyle de karma yöntem desenlerinden yakınsayan paralel desen kullanılmıştır. Çalışmanın ilk kısmında, standart İngilizce ve İngilizce ağırlıklı eğitim alan öğrencilerin“İngilizce Dil Becerileri Öz Yeterlikleri”ne ilişkin öz-değerlendirmelerinin belirlenmesi amacı ile nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama deseni tercih edilmiştir. Araştırmanın evrenini Bursa ili Yıldırım ilçesinde beşinci ve altıncı sınıf kademelerinde İngilizce ağırlıklı öğretim programı uygulayan okullarda (dört okul) öğrenim gören 686 öğrenci oluşturmaktadır. Evrenin ulaşılabilirliğinden ötürü örneklem seçim yoluna başvurulmamıştır. Çalışmada Ocak, Küçükçınar ve Karakuyu (2022) tarafından ortaokul öğrencileri için geliştirilen“İngilizce Dil Becerileri Öz Yeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında ise araştırmanın birden çok okulu ve program türünü kapsamasından ötürü nitel araştırma yöntemlerinden iç içe geçmiş çoklu durum deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, çalışmanın nicel verilerinin toplandığı sınıflarda öğretim veren ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan dokuz İngilizce öğretmeni oluşturmaktadır. Bu öğretmenlerin sınıflarında uyguladıkları öğretim programına ilişkin görüşlerini almak için yarı yapılandırılmış bir görüşme formu üzerinden öğretmenler ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri, 2022-2023 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde toplanmıştır. Veri toplama süreci üç hafta sürmüştür. Bulgular: Araştırmanın nicel verilerine ilişkin olarak standart İngilizce eğitimi ve İngilizce ağırlıklı eğitim alan beşinci ve altıncı sınıf öğrencilerinin öz yeterlik inançları, İngilizce ağırlıklı eğitim alan lehine anlamlı bir fark göstermiştir. Standart İngilizce eğitimi alan beşinci ve altıncı sınıf öğrencilerinin öz yeterlik inançları arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir. İngilizce ağırlıklı eğitim alan beşinci ve altıncı sınıf öğrencilerinin öz yeterlik inançları arasında da anlamlı bir fark görülmemiştir. Öğrencilerin üretime dönük dil becerileri (konuşma ve yazma) öz yeterlik inançlarına bakıldığında, İngilizce ağırlıklı eğitim alan öğrencilerin öz yeterliklerinin daha yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Öğrencilerin dil becerileri öz yeterlik inançları cinsiyete göre farklılaşmış, kız öğrencilerin dil becerileri öz yeterlik inançları erkek öğrencilerden daha yüksek düzeyde çıkmıştır ancak öğrencilerin dil beceri öz yeterlik inançları yaşa ve uyruğa göre anlamlı bir fark göstermemiştir. Araştırmanın nitel verilerine ilişkin olarak İngilizce ağırlıklı öğretim programı uygulayan İngilizce öğretmenleri programı“yeterli”bulurken standart İngilizce öğretim programı uygulayan öğretmenler öğretim programını“yetersiz”bulmuşlardır. Programların yürütüldüğü okulların yeterliğine ilişkin ise bazı öğretmenler okulları“yeterli”bulurken bazıları okulları“yetersiz”bulmuşlardır. Öğretmenler İngilizce ağırlıklı öğretim programının öğrenci davranışlarına yansımasını genelde“olumlu”yönde değerlendirirken standart İngilizce öğretim programının öğrenci davranışlarına yansımasını ise genel olarak“olumsuz”yönde değerlendirmişlerdir. Öğretim programının konuşma ve yazma gibi üretime dönük dil becerileri üzerinde İngilizce ağırlıklı öğretim programının standart öğretim programından daha etkili olduğu ileri sürülmüştür. Öğrencilerin İngilizceyi ders dışı kullanımlarına bakıldığında İngilizce ağırlıklı eğitim alan öğrencilerin hedef dili; İngilizce kitap okuma, bazı günlük konuşmaları İngilizce gerçekleştirme, sosyal medyada insanlar ile İngilizce sohbet etme gibi çeşitli şekillerde, standart İngilizce eğitimi alan öğrencilere kıyasla, daha fazla kullandıkları belirtilmiştir. Öğretim programlarının güçlü ve zayıf yönleri değerlendirildiğinde, öğretmenler, İngilizce ağırlıklı öğretim programına ilişkin genelde güçlü yön belirtirken standart öğretim programına dönük genel olarak zayıf yönlerinden bahsetmişlerdir. Son olarak, öğretmenler, genellikle, İngilizce ağırlıklı öğretim programına ilişkin öğretim programının hafifletilmesini, standart İngilizce öğretim programına ilişkin ise ders kitaplarının güncellenmesini önermişlerdir. Sonuç ve Öneriler: Araştırmanın sonunda İngilizce ağırlıklı eğitim alan beşinci ve altıncı sınıf öğrencilerinin İngilizce dil becerileri öz yeterlik inançlarının standart İngilizce eğitimi alan öğrencilerden daha yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Bu noktada İngilizce ağırlıklı öğretim programını uygulayan öğretmenler uyguladıkları öğretim programına ilişkin genelde olumlu görüş sunmuş ve bu öğretim programının hafifletilerek yaygınlaştırılması gerektiğini savunmuşlardır. Standart İngilizce öğretim programını uygulayan öğretmenler ise uyguladıkları öğretim programının eksik yönlerini vurgulamış ve bunun için öncelikle İngilizce ders saatinin arttırılması gerektiğini savunmuşlardır. Bu öğretmen görüşleri doğrultusunda, ülkemizdeki ortaokullarda uygulanmaya başlanan İngilizce ağırlıklı sınıf uygulaması yaygınlaştırılabilir, bu uygulamanın kullanılmadığı sınıflar için ise standart İngilizce öğretim programı güncellenebilir. Bu noktada konuyu yalnızca beşinci sınıf kademesi ve İngilizce dili ile sınırlandırmayıp uygulamanın devam ettirildiği altıncı ve yedinci sınıf kademeleri ve diğer yabancı dil ağırlıklı uygulamaları da gözleyen çalışmalar gerçekleştirerek uygulamanın etkililiği daha geniş bir kapsamda araştırılabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of the study is to examine standard and intensive English teaching programmes in terms of students' self-efficacy beliefs and teachers' opinions. Method: In the study, mixed method was used seeing that quantitative and qualitative data were correlated. Following that quantitative and qualitative data were collected concurrently and analysed, results of the quantitative and qualitative analyses were interpreted by comparing/relating them. Therefore, convergent parallel design, one of the designs of mixed method, was used. In the first part of the study, descriptive survey model, one of the quantitative research methods, was preferred with the aim of determining English language skills self-efficacy of the students taking part in standard English and intensive English education system. The study consists of 686 students studying at state secondary schools implementing intensive English teaching programme in the fifth and sixth grades in Yıldırım, Bursa. Due to the accessibility of the population, sample selection procedure was not applied. In the study,“English Language Skills Self-efficacy Scale”developed by Ocak, Küçükçınar and Karakuyu (2022) for secondary school students was used. In the second part of the study, multiple case-embedded design, one of the qualitative research methods, was used because the study includes multiple schools and types of programmes. The study group consists of nine English teachers working in the fifth and sixth classes of the state secondary schools where the quantitative data of the study were collected and being willing to participate in the study. With the aim of taking the teachers' opinions on the teaching programmes they implement in their classes, they were interviewed with the help of a semi-structured interview form prepared by the researcher. The data of the study were collected in the second academic term of 2022-2023 academic year. The process of collecting data lasted three weeks. Results: Concerning the quantitative data of the study, the self-efficacy beliefs of the fifth and sixth grade students taking part in standard English and intensive English education system indicated a significant difference in favour of the students taking part in intensive English education system. No significant difference was observed between the fifth and sixth grade students receiving standard English education. No significant difference was observed between the fifth and sixth grade students receiving intensive English education, either. Considering productive language skills (speaking and writing) self-efficacy beliefs of the students, it was seen that the self-efficacy levels of the students receiving intensive English education were higher. It was observed that the language skills self-efficacy levels of girls were higher than boys'. On the other hand, the self-efficacy beliefs of the students indicated no significant difference according to their age and nationality. Concerning the qualitative data of the study, English teachers implementing intensive English teaching programme found the programme“adequate”; on the other hand, English teachers implementing standard English teaching programme found the programme“inadequate”. Concerning the schools where the teaching programmes were implemented, some teachers found the schools“adequate”while some found them“inadequate”. Teachers evaluated the effects of intensive English teaching programme on students' behaviour“positively”in general; on the contrary, the teachers implementing standard English teaching programme generally evaluated the effects of the programme on the behaviours of the students“negatively”. It was presented that, compared with the standard English teaching programme, intensive English teaching programme was more effective on productive language skills, namely speaking and writing. Regarding the students' use of English, the students receiving intensive English education used the target language in a larger number of ways including reading the books written in English, having a daily conversation in English, having a chat with people in English compared with the use of the students receiving standard English education. Evaluating the strong and weak sides of the teaching programmes, teachers stated strong sides of intensive English teaching programme in general; on the other hand, they generally expressed weak sides of standard English teaching programme. In conclusion, teachers, in general, suggested reducing intensive English teaching programme and updating course books. Conclusion and Suggestions: At the end of the study, it was observed that English language skills self-efficacy levels of the fifth and sixth grade students receiving intensive English education were higher compared with the students receiving standard English education. The teachers implementing intensive English teaching programme generally presented positive views concerning the programme and they asserted that the use of the programme needed to be expanded. The teachers implementing standard English teaching programme, on the other hand, emphasised the weaknesses of the programme and they suggested the number of the hours of the lesson to be increased. In accordance with these views of teachers, the use of intensive English teaching programme that has started to be implemented in secondary schools in our country can be expanded after updating and for the classes where this intensive programme is not preferred, standard English teaching programme can be updated. Without limiting the subject with the fifth grade students, the impact of the implementation of intensive English teaching can be investigated profoundly by including the sixth and seventh grade students going on receiving intensive English education and other foreign languages than English.