Muayene, tamir ve kısmi erteleme varsayımları altında yeni ekonomik üretim miktarı modelleri
New economic production quantity models under the assumptions of inspection, repair and partial backordering
  1. Tez No: 821858
  2. Yazar: EMEL TATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH EROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ekonomik üretim ve ekonomik sipariş miktarı modelleri, işletmeler tarafından envanter planlamasında yaygın olarak kullanılan yöntemlerdir. Bu yöntemler birtakım varsayımlar üzerine kurulmaktadır. Bu varsayımlar, üretim ya da satın alma yoluyla elde edilen ürünlerin tamamının kusursuz olması, gelen talebin tamamının zamanında karşılanması, talep ve üretim hızının sabit olması ve bilinmesi, enflasyon ve paranın zaman değeri etkilerinin dikkate alınmaması şeklindedir. Bu varsayımlarla kurulan modeller ise gerçek yaşamdaki problemleri karşılamada yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle, modellerdeki varsayımların genişletilmesi ve yeni varsayımların modellere eklenmesi ile endüstriyel hayatı daha iyi ifade eden modeller geliştirilmektedir. Bu çalışmada, klasik ekonomik üretim miktarı modelinin, üretim yoluyla elde edilen ürünlerin tamamının kusursuz olması varsayımı gevşetilerek üretilen ürünlerin belli bir oranda kusurlu ürün içerdiği durumlar için iki farklı ekonomik üretim miktarı modeli geliştirilmiştir. Geliştirilen her iki modele muayene ve tamir süreçleri; ikinci modele ayrıca talebin kısmen ertelemesi varsayımı dahil edilmiştir. Modellerin geçerliliğini göstermek için sayısal örnekler verilmiş ve bazı model parametrelerinin optimum çözümler üzerindeki etkileri duyarlılık analizi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The economic production and the economic order quantity models are commonly used inventory planning methods for enterprises. These methods are based on certain assumptions. These assumptions are that all products obtained through production or purchasing are perfect, all incoming demand is met on time, demand and production rate are constant and known, inflation and time value of money effects are not taken into account. Models established with these assumptions are insufficient to meet real-life problems. For this reason, models that better express industrial life are developed by releasing the assumptions in the models and adding new assumptions to the models. In this study, two different economic production quantity models have been developed for the cases where the produced products contain a certain amount of defective products, by extending the classical economic production quantity model's assumption that all products obtained through production are perfect. Inspection and repair processes for both models developed; The second model also includes the assumption of partial delay in demand. Numerical examples are given to show the validity of the models and the effects of some model parameters on the optimum solutions are examined by sensitivity analysis.